Analiza wyniku badania RTG płuc u siedemdziesięciolatki

Dzień dobry! Proszę o wyjaśnienie. Na odebranym dziś opisie zdjęcia RTG płuc pani dr napisała: drobny guzek w środkowym polu prawego płuco, obwodowo, widoczny od 2006 r., prawdopodobnie gruźliczak. Poza tym miąższ płucny bez zagęszczeń. Zrosty u podstawy obu płuc. Krążenie płucne wydolne. Jamy opłucnowe bez cech płynu. Serce i aorta w normie wieku. Nadmieniam, że od 3 miesięcy mam znaczny spadek wydolności fizycznej. Chociaż choruję na zaburzenia rytmu serca (migotanie przedsionków) badania dokładne serca budzą wątpliwości, czy takie złe samopoczucie jest związane z sercem. Dziękuję.

Myślę, że taki spadek wydolności fizycznej związany jest ze złą pracą serca, a nie z guzkiem w zakresie płuca (guzek od 6 lat, nie ulega zmianie). Guzek w płucu jest zmianą starą, bardzo małą, z dużym prawdopodobieństwem pozapalną (gruźlica?), która nie powinna w żaden sposób wpływać na fizyczne zdolności organizmu. Raczej na wydolność organizmu ma wpływ bezpośredni praca serca (układ krążenia). Radzę też skontrolować funkcję tarczycy przez zbadanie poziomu hormonów TSH i fT4. Nadczynność tarczycy może mieć wpływ na serce przez pojawienie się np. migotania przedsionków jak też i na samą wydolność organizmu.