Czy po trzech miesiącach od operacji przepukliny muszę się jeszcze oszczędzać?

Dzień dobry! Choć zadawałem już wiele pytań to niestety pewne sytuacje w połączeniu z neurotycznym usposobieniem sprawiają, że muszę je zadać. Przypadek doskonale jest P.D znany - jestem po operacji przepukliny lewostronnej metodą "Desardy", wszystko goi się dobrze. Tylko pewne sytuacje. 1. Wczoraj był 38 dzień od zabiegu, czyli 5 tygodni i 3 dni. No logiczne by się wydawało, że zamknięcie otworzonych na tzw. luft drzwi balkonowych to żadne obciążenie. Tym bardziej, że ten ciężar się pcha. Ale, że ja jestem jaki jestem, wmówiłem sobie coś i niestety zacząłem sprawdzać jakie to obciążenie. Stanąłem przed nimi dociskając stopy do podłogi, prosto i napinając mięśnie rąk powoli jakbym wyciskał zamykałem te okno, tak że przez chwilę czułem ten ciężar. Gdy tak robiłem przez chwilę poczułem lekkie napięcie w mięśniach brzucha. Sprawdzała po tym moja żona, kuzyn i mówili, że ciężar ten sam czy zamykam powoli czy szybko tyle, że jak powoli to się trzeba cały napinać i niestety teraz się martwię, czy nie spowodowałem sobie naderwania czegoś? 2. 14 lipca minie 12 tyg. od operacji, czyli takie prawie pełne 3 miesiące, i wedle teorii można już wrócić do treningów, moja praca - jak pisałem - wiąże się z dźwiganiem i tu pytanie, czy jeśli będą to większe ciężary od razu po tym czasie to nie zaszkodzą mi? Pytania przybierają coraz bardziej abstrakcyjną formę, proszę nie pomyśleć, że zwariowałem, trochę popadłem w paranoję przez tę przepuklinę i skutki tego widać w pytaniach.

1. Czy nie spowodowałem sobie naderwania czegoś? - Taki wysiłek po tak długim okresie od zabiegu plastyki przepukliny jest w pełni bezpieczny i na pewno nie wywołał naderwania zeszytych powięzi, mięśni. Proszę się nie denerwować i nie obawiać żadnych powikłań, na pewno wszystko jest w porządku. Jeśli po takim wysiłku nie wystąpiły ostre dolegliwości bólowe może być Pan pewien, że nic się nie stało. 2. Czy jeśli będą to większe ciężary od razu po tym czasie to nie zaszkodzą mi? Po 3 miesiącach od tego typu zabiegu można w pełni obciążać mięśnie powłok brzusznych i podnoszenie nawet dużych ciężarów nie powinno zaszkodzić i powinno być bezpieczne. Okres 3 miesięcy rekonwalescencji po zabiegu plastyki przepukliny pachwinowej jest zupełnie wystarczający. Proszę się nie obawiać.