Dzień porodu

Mój cykl trwa 27-28 dni, ostatni okres miałam 25-07-09, a do zapłodnienia mogło dojść 2-08-09 lub 22-08-09, bo od 07-08-09 miałam krwawienie, aż do 21-08-09 spowodowane tabletką antykoncepcyjną, którą mąż pomylił z witaminą.

Więc którego urodzę i ile można najwięcej przenosić dziecko? Bo w tej chwili termin porodu mam na 28 maja, a w karcie mam wypisane, że to 36 tydz. Już sama się pogubiłam. 25-09-09 byłam w 5 tyg., 13-10-09 w 8 tyg., a 29-10-09 w 12 tyg. Już naprawdę nie wiem co myśleć.
Proszę o pomoc! Z góry bardzo dziękuję

Lek. Aneta Zwierzchowska

Jeśli Pani cykl był regularny, to termin porodu możemy wyznaczyć na podstawie daty ostatniej miesiączki. Będzie to więc 2 maja 2010 r.
Drugą metodą wyznaczania terminu porodu, bardzo wiarygodną, jest badanie USG wykonane przed 10 tygodniem ciąży (późniejsze badania nie są już miarodajne!).
Proszę trzymać się terminu z ostatniej miesiączki lub z USG (jeśli bardzo się różnią, co jest jednak w przypadku regularnych cykli mało prawdopodobne). Jednocześnie musi Pani pamiętać, że równie dobrze może Pani urodzić w ciągu 2 tygodni przed lub 2 tygodni po terminie- i będzie to norma. Jeśli termin 28 maja wyznaczony jest na podstawie aktualnego USG, to prawdopodobnie dziecko rośnie zbyt wolno. Proszę przedyskutować tę kwestię ze swoim lekarzem prowadzącym.
Zachęcam również do zapoznania się z artykułem w naszym serwisie, w którym są informacje o wyznaczaniu terminu porodu: http://parenting.pl/portal/co-to-jest-porod.
Pozdrawiam serdecznie!