Dzień zapłodnienia i wiek ciąży

Witam, interesuję mnie badanie HCG, wiek ciąży i data poczęcia. W moim przypadku sprawa nieco się komplikuje. Ostatni raz miałam miesiączkę 6 maja, cykle u mnie wynoszą 28-32 dni. Często zdarza się jednak, że są nieregularne, tzn. okres pojawia się z większym opóźnieniem niż 32 dni. Z moim chłopakiem współżyłam między 28 kwietnia a 3 maja, a drugi raz w okresie 7-10 czerwca. Ponadto chcę podkreślić, że z żadnym innym mężczyzną nie spałam. Zanim przejdę do wyniku badania HCG po pierwszym stosunku w maju wskazywało ze jestem w ciąży, ale w splocie okoliczności okazało się, że nie. Nie robiłam wtedy żadnych badań. W dniu 21 czerwca zrobiłam 3 testy ciążowe, każdy z nich pozytywny, jednakże kreska była słabsza od drugiej. W tym samym dniu poszłam do ginekologa i powiedziałam mu o tym, jak również o tym, że mam mam bolące od dłuższego czasu piersi i dziwne uczucie w okolicy podbrzusza i intuicja mi podpowiada, że to faktycznie ciąża. Po zbadaniu na fotelu lekarz stwierdził, że wszystko wskazuje na ciążę, jak się nie mylę mówił coś o "nasadkach", ale nie jestem pewna. W USG dopochwowym na razie nie było widać pęcherzyka stąd stwierdził, że ciąża pochodzi z czerwca. Na drugi dzień, tj. 22 czerwca zrobiłam z rana badanie HCH i 4 test ciążowy, również pozytywny. Odebrałam po południu wyniki i okazało się, że poziom Hcg to 82,96 mIU/ml. Laborantki poinformowały mnie, że faktycznie wynik wskazuje na to, że jest to faktyczna ok. 2 tygodniowa ciąża liczona od dnia zapłodnienia. Moje pytania brzmią następująco: 1. Czy wynik badania HCG wskazuje na to, że do poczęcia doszło w okresie 7-10 czerwca? 2. Jak określić wiek ciąża zgodnie z wiedzą medyczną, tzn. z tego co wiem to dodaje się zazwyczaj 2 tygodnie a pomija dzień poczęcia? 3. Kiedy już istnieje najwcześniejsza możliwość zobaczenia na USG pęcherzyka płodowego? Chcę wykonać to badanie 3 lipca. Jest to dla mnie na tyle istotna sprawa, tzn. okres zapłodnienia, ponieważ mój chłopak twierdzi, że może ktoś inny jest ojcem, nie poczuwa się do odpowiedzialności, a nawet twierdzi, że badanie HCG, które widział nie świadczy o ciąży mimo pozytywnych testów na dodatek. Zaproponował nawet inne wyjście, co mnie przeraziło. Mam 27 lat i nie widzę przeszkód, by wychować poczęte dziecko. Proszę o odpowiedź, ponieważ jestem załamana i czuję, jakby całe życie legło mi w gruzach. Chcę udowodnić, że ten poziom HCG udowadnia to, że zaszłam w ciążę w okresie 7-10 czerwca, jak byliśmy razem za granicą. Nie potrafię normalnie funkcjonować, a każdy dzień zaczyna się i kończy na płaczu. Jestem załamana i boję się przyszłości, a te twierdzenia chłopaka mnie wręcz dobijają, chociaż on sam wie, że z nikim nie spałam i że jest ojcem, dlatego szukam potwierdzenia. Oczywiście będę kontynuować badania, ale chcę wiedzieć, czy już 3 lipca coś zobaczę. Z góry ślicznie dziękuję za odpowiedź i liczę, że u Państwa znajdę w końcu jakieś oparcie.

Witam serdecznie! W opisanym przypadku do zapłodnienia musiało dojść ze stosunku mającego miejsce między 7-10 czerwcu. Wynika to z wielu założeń. Po pierwsze, stosunki mające miejsce w maju odbyły się w trakcie trwania dni niepłodnych, a zatem szanse na poczęcie są niemal bliskie 0. Po drugie przytoczone wyniki oznaczenia gonatropiny kosmówkowej odpowiadają 4-tygodniowej ciąży, czyli około 2 tygodniom od zapłodnienia. Ze względu na dużą rozbieżność wieku ciąży wynikającą z dnia ostatniej miesiączki (7 tydzień i 4 dzień ciąży) oraz wyników testów z krwi (4 tydzień ciąży) należy wysunąć podejrzenie, że ostatni cykl trwał dłużej niż wspominane 28-32 dni. W opisanej sytuacji wskazane byłoby wykonanie badania USG, które ostatecznie rozwieje wszelkie wątpliwości na temat wieku ciąży. Jeżeli nie współżyła Pani z innym mężczyzną, ma Pani pewność kto jest ojcem dziecka. Niestety wszelkie wyliczenia na podstawie dat i wyników badań laboratoryjnych są niepewne. Ostateczne wątpliwości mogą rozwiać jedynie badania DNA. Wracając jednak do Pani pytań. 1. Tak, przytoczony wynik przemawia za zapłodnieniem w dniach 7-10 czerwca. 2. Ginekolodzy nigdy nie określają wieku ciąży od daty zapłodnienia (gdyż nigdy nie mamy pewności, kiedy ono miało miejsce). Jedynie embriolodzy rozróżniają wiek ciąży w zależności od dnia ostatniej miesiączki i od dnia poczęcia dziecka. 3. USG można wykonać już w 4 tygodniu ciąży (tj. około 2 tygodnie po stosunku). Pęcherzyk najlepiej jest jednak widoczny po 6 tygodniu, w którym możliwe jest uwidocznienie zarodka wraz z akcją serca. Pozdrawiam