Ból głowy i wymioty u trzyletniego dziecka

Dzień dobry, mój synek ma wodogłowie pokrwotoczne. Urodził się jako wcześniak w 26 tyg. W 12 miesiącu życia miał robiona wentrikulostomię, 3 komory. Operacja się udała, lekarze z Gdańska powiedzieli, że możemy już zapomnieć o wodogłowiu i jest już wszystko ok. Po 2 latach 2 stycznia 2012 synek nagle w nocy otworzył oczka i skierował je ku górze, nie reagował, jak się potem okazało stracił świadomość i trafił do szpitala z rozległym, w Gdyni Redłowie po 2h miał już operację i wstawili mu zastawkę Pudenza, no i się zaczęło. Synek po operacji wstawienia zastawki odzyskał świadomość i jego zachowanie nie odbiegało od zachowania sprzed operacji. Po 2 tyg. od operacji znów powtórzyło się zachowanie podobne do tego, jakie miało miejsce podczas utraty świadomości. W nocy nie mógł długo zasnąć i w końcu zasnął, po 20 min. się obudził i zwymiotował, przestał reagować. Na chwilę zaburzenia oddechu po dojeździe do szpitala około 30 min. wrócił do siebie. Lekarze nic nam nie powiedzieli, co było przyczyną.

Po około 2 tyg. od tego zdarzenia znów się powtórzyło. Tym razem zachowanie było podobne, nie mógł zasnąć, marudny, skarży się, że go główka boli, pokazuje palcem na zastawkę, w końcu zasnął, po 10 min. obudził się i otworzył oczka, znów jakby tracił kontakt, zwymiotował. Pojechaliśmy do szpitala i po około 1h wrócił do siebie. Zaczął rozrabiać itd. Lekarze znów nie wiedzą co mu jest, nawet nie robią mu TK. Co może być przyczyną bólu i kto nam może pomóc, bo nikt nie chce nam nic mówić. Chirurg przychodzi i sprawdza zastawkę, mówi zastawka działa i idzie sobie. My wiemy, że na pewno coś się dzieje, jest nie tak. Synek ma 3 latka i dziś znów do szpitala trafił. Co robić, komu ufać, gdzie się udać za granicę? Prosimy o pomoc. Synek Filip.

Trudno mi oceniać stan dziecka bez konkretnych informacji medycznych (wypisów szpitalnych, wyników badań obrazowych i laboratoryjnych), bezpośredniego badania dziecka. Według przedstawionych przez Pana informacji na temat objawów dziecka wygląda na to, że być może okresowo dochodzi do niewydolności (zatykania się) zastawki lub może objawy są związane np. z napadami jakiegoś typu padaczki. Myślę, że w tej sprawie warto byłoby jeszcze skonsultować się z neurologiem. Być może konieczne okaże się np. wykonanie EEG. O wszystkim powinien zadecydować neurolog po bezpośrednim badaniu.