Zapalenie płuc u noworodka

Dzień dobry, moja żona ma 31 lat, urodziła wczoraj piękną córeczkę w 35 tygodniu poprzez cięcie cesarskie i niestety wystąpiło zapalenie płuc u noworodka. Wody płodowe odeszły o godz. 0.20. Próbowano poród wywołać od godz. 07.30, lecz nie miała rozwarcia. O 13.00 zdecydowano o c.c. Zabieg odbył się bez komplikacji - 13.50 dzidzia wrzeszczała. Po badaniu oceniono córeczkę na 10, nie biorąc pod uwagę małego rozcięcia na główce. Po około 4-5 godzinach stan sie mocno pogorszył, trudności z oddychaniem i tak objawiło się zapalenie płuc u noworodka. Po wykonaniu RTG stwierdzono wrodzone zapalenie płuc u noworodka. Proszę mi opisać jak wygląda przebieg leczenia, czy jest jakiekolwiek zagrożenie. Chciałem dodać, że od godz. 04.00 nastąpiła nieznaczna poprawa - córeczka już tak nie stękała przy oddychaniu. Bardzo proszę opisać dokładnie zapalenie płuc u noworodka, bo nie ufam naszym pediatrom. Dziękuję.

Witam! Wrodzone zapalenie płuc u noworodka najczęściej bywa spowodowane infekcją bakteryjną, do zakażenia dość często dochodzi na skutek kontaktu z wodami płodowymi. Zapalenie płuc oprócz tego, że jest poważną infekcją, może powodować niewydolność oddechową utrudniającą odpowiednie natlenienie krwi dziecka, dlatego bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie skutecznego leczenia. Zazwyczaj już po stwierdzeniu odpowiednich objawów klinicznych i wykonaniu zdjęcia klatki piersiowej można rozpoznać wrodzone zapalenie płuc. Na początku wdrażana jest antybiotykoterapia o szerokim spektrum, a później po uzyskaniu antybiogramu można zastosować leczenie celowane. Ważnym elementem leczenia jest usuwanie nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych i tlenoterapia. Są to ogólne informacje, aby uzyskać bardziej szczegółowe proponuję porozmawiać z lekarzem prowadzącym, który dysponuje całościowym obrazem klinicznym. Opisana niewielka poprawa stanu ogólnego dobrze rokuje, przy dobrze dobranym leczeniu z dnia na dzień powinno dojść do stopniowej poprawy. Pozdrawiam serdecznie!