Dzienne zapotrzebowanie na magnez dla 27-latki

Ile magnezu powinienem przyjmować dziennie i jak się to przekłada np. na czekoladę? Mam 27 lat.

Witam serdecznie!

Zalecane dzienne spożycie magnezu dla kobiet w przedziale wiekowym 19 - 30 lat, to 310 mg/dzień. Po przekroczeniu 30 lat, zapotrzebowanie nieco się zwiększa i wynosi 320 mg/dzień.

Zależnie od producenta i zawartości kakao, ilość magnezu, jaka średnio występuje w czekoladzie to 100 - 340 mg/100g. Jedna tabliczka czekolady o zawartości masy kakaowej równej 81% w całości pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na magnez. Jednak nie można traktować czekolady jako głównego źródła magnezu w naszej diecie.

Warto pamiętać, że źródłem magnezu jest nie tylko czekolada (najlepiej gorzka), ale przede wszystkim przetwory zbożowe, orzechy, nasiona roślin strączkowych, sery podpuszczkowe, ryby, ziemniaki oraz niektóre warzywa.

Witam serdecznie.
Magnez bierze udział w budowie kości i zębów, odpowiada za pobudliwość tkanki mięśniowej i nerwowej, przyspiesza wchłanianie wapnia i chroni przed stresem. Najlepszym źródłem magnezu są:zielone części roślin, kiełki, otręby, produkty zbożowe z pełnego przemiału, rośliny strączkowe, kukurydza, banany, orzechy, migdały, kakao, czekolada, mniej w produktach zwierzęcych(mięso, mleko i przetwory). Proszę zadbać, aby magnez pochodził z różnych produktów.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska