Dziurawiec a leczenie depresji - Do pani doktor Agnieszki Jamroży

Witam! Na wstępie chciałbym przeprosić za to, że wysłałem w przeciągu kliku dni, chyba z 2-3 razy to samo pytanie (było to spowodowane problemami z moją przeglądarką internetową). Chciałbym również przekazać ważną informację. Otóż po Pani artykule nt. dziurawca (w szczególności MAO), którego stosowałem przez okres 3 tygodni w postaci wyciągu alkoholowego w dawce 10 ml dziennie, wystosowałem oficjalne pismo do producenta. Pani dr z działu naukowego tegoż koncernu potwierdziła działanie na MAO i nawet podała przykład osoby, u której był znaczny wzrost ciśnienia po spożywaniu dziurawca wraz z czerwonym winem i serem. Jednocześnie pani dr przyznała, że nie ma oficjalnych ostrzeżeń na ulotkach ich produktu (na co zwróciłem uwagę w moim piśmie). Po jakim czasie mogę ponownie spożywać wszystkie produkty? Co to znaczy, że w depresji jest "osłabiony mechanizm sprzężenia zwrotnego ujemnego w obrębie osi stresu w szczególności związany hipokampem i receptorami GR"? Czy tarczyca i jej prawidłowe funkcjonowanie może być wskaźnikiem do tego, iż oś stresu (do której niektórzy badacze zaliczają również tarczycę) działa u mnie poprawnie? Z góry dziękuję i pozdrawiam!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Działanie nieodwracalnych inhibitorów MAO utrzymuje się przez ok. 2 tygodnie - tyle czasu jest potrzebne, aby organizm zsyntetyzował odpowiednią ilość aktywnej MAO.

Receptory glikokortykoidowe GR odgrywają ważną rolę w reakcji na stres: w przewlekłym stresie dochodzi do spadku ich liczby lub wrażliwości. Receptory te są zlokalizowane wewnątrz komórki, regulując procesy transkrypcji DNA i produkcji białek. Pośredniczą w hamowaniu produkcji hormonów przez ośrodki nadrzędne - podwzgórze i przysadkę. Receptory GR są zlokalizowane w przysadce, podwzgórzu oraz układzie limbicznym, którego częścią jest hipokamp. Hipokamp odgrywa istotną rolę w konsolidacji pamięci. Przewlekły stres jest związany z mniejszą objętością hipokampa oraz osłabieniem funkcji pamięciowych.

Badanie poziomu TSH i hormonów tarczycy ma jedynie znaczenie przesiewowe - zdarza się bowiem, że  niedoczynność tarczycy manifestuje się objawami depresji.

Rolę osi podwzgórze-przysadka-tarczyca w patogenezie depresji badano przy pomocy testu stymulacji tyreoliberyną. Podobnie jak test hamowania deksametazonem nie ma on zastosowania praktycznego - nie jest  swoisty dla depresji, a dodatni wynik stwierdza się jedynie u ok. 25 % pacjentów.

Z pozdrowieniami