Dziwne bóle - czy to może być depresja?

Witam. Od 2 lat mam dziwne bóle całego ciała. Dodam, że mam 17 lat i moja mama leczy się na nerwicę.

Zaczęło się od tego, że przez tydzień non stop bolała mnie głowa. Poszłam do lekarza, który skierował mnie do neurologa, a neurolog na TK głowy - okazało się, że wszystko jest w porządku. Dodam, że badaniem zostały objęte zatoki. Jakiś czas po tym zaczęły boleć mnie stawy i kości (przeszywający ból, znikający po chwili, nawracający) - poszłam do lekarza, który dał mi skierowanie na badania na reumatyzm, lecz okazało się, że wszystko jest w porządku, dostałam skierowanie do reumatologa, ale zanim nadeszła wizyta to bóle ustąpiły i reumatolog nic nie zdiagnozował.

Po jakimś czasie pojawiły się bóle w klatce piersiowej (przestrzałowi) trwały dosyć długo lecz lekarze również nic nie zdiagnozowali. Potem wieczorem miałam silny ból koło serca (nasilał się) był tak silny, że zaczęłam płakać z bólu, pojechałam na pogotowie, lekarz zrobił EKG i okazało się że EKG jest w porządku! Lekarz powiedział, że to od nerwów i dał mi leki i przeszło po jakiejś godzinie potem odczuwałam jeszcze lekki ból i wszystko minęło.

Potem znowu nawróciły bóle głowy, głowa bolała przez 2 tygodnie, występowały lekkie zawroty wraz z nudnościami (nie wymiotowałam) na przemian z bólami, poszłam do lekarza, badania krwi nic nie wykazały, badanie dna oka w porządku, pojechałam do neurologa, który stwierdził, że mogą być to napięciowe bóle głowy i dał leki na rozszerzenie naczyń krwionośnych, jestem w trakcie ich brania, lecz bóle nawróciły, głowa bolała przez 4 dni. Dostałam skierowanie na rezonans magnetyczny głowy lecz zostanie on wykonany dopiero w styczniu.

Dodam jeszcze, że mam nieregularne miesiączki, które trwają bardzo długo, bo aż 7 dni i odczuwam silne bóle, które mijają po zażyciu środków przeciwbólowych. Co to może być? Czy może to wszystko być związane z nerwicą?

Witam serdecznie.

W przypadku, gdy wykonywane badania i konsultacje nie potwierdzają somatycznej przyczyny dolegliwości, należy wziąć pod uwagę podłoże nerwicowe.

Przewlekła sytuacja stresowa lub nieuświadomione konflikty natury psychologicznej mobilizują autonomiczny układ nerwowy. Efektem tego może być np. napięcie mięśni, które powoduje dolegliwości bólowe. W tego typu dolegliwościach ból usuwają leki uspokajające.
Leki takie działają jednak wyłącznie doraźnie - zazwyczaj przez kilkanaście minut, a ich długotrwałe stosowanie grozi uzależnieniem.

Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia. Pacjenci, którzy nie mogą uczestniczyć w psychoterapii, mogą skorzystać z leków przeciwdepresyjnych. Zdarza się również, że przewlekłe bóle są jedynym objawem depresji - jest to tzw. depresja maskowana.

W tej sytuacji polecam Ci konsultację u lekarza psychiatry, np. w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Serdecznie pozdrawiam