Dziwne bóle w klatce piersiowej od 4 miesięcy, co oznaczają?

Od około 4 miesięcy pojawia się ból w klatce piersiowej i pleców, czasami czuję jakby ból w klatce promieniował w kierunku barków i do gardła. Za pierwszym razem bardzo się wystraszyłem i pojechałem do szpitala, gdzie zrobiono mi ekg, badanie krwi i rtg klatki piersiowej badania nic nie wykazały niepokojącego. Bóle pojawiają się i ustają. Nie nasilają się także przy wysiłku. Byłem parę razy w przychodni, gdzie wykonano za każdym razem ekg na których również nic niepokojącego nie było ani nie określono przyczyny. Zacząłem wiec mierzyć sobie ciśnienie i zaobserwowałem, że przy uczuciu ucisku w klatce piersiowej i towarzyszącemu niepokojowi a także w dni bez ucisku, ciśnienie oscyluje w granicach 120/70 puls 60 a czasami wzrasta do 145/80 puls 80, ale ból w klatce się nie zmienia, za to wzrasta mój niepokój, że jednak coś się dzieje i potrafię podbić ciśnienie do 180/80 puls 118. Czy są to objawy na tle nerwowym, spowodowane lękiem o życie czy może jakieś bóle pochodzące od kręgosłupa. Jakie badanie mogę wykonać, żeby określić przyczynę tych bóli.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Niestety nie opisuje Pan sytuacji, w których pojawia się ból. Jednoznacznie stwierdza Pan jednak, że bóle pojawiły się po raz pierwszy 4 miesiące temu. Czy w tamtym czasie wydarzyło się coś? Sytuacja stresowa, wystąpienie innych objawów?

Przytoczone wartości ciśnień nie są bardzo wysokie. Nie powinny wpływać na dolegliwości bólowe, tym bardziej że są one wtórne do wystąpienia bólu.

Badanie EKG nie zawsze musi odpowiedzieć na pytanie, czy występuje organiczna choroba serca. W przypadkach wątpliwych zalecane jest wykonanie ECHO serca, które oceni pracę serca.

Odpowiadając na Pana pytanie, tak, bóle w klatce piersiowej mogą mieć pochodzenie psychosomatyczne. Najczęściej występują na tle nerwicowym. Sformułowanie przytoczone w jednym z ostatnich zdań na temat obaw o swoje życie przemawia za tym, że może ma Pan mieć zaburzenia lękowe lub nerwicowe. Te z kolei może rozpoznać jedynie lekarz po dłuższej rozmowie z Panem.

W obecnej sytuacji powinien Pan zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, który zbierze z Panem dokładny wywiad i zaleci najwłaściwsze postępowanie.

Pozdrawiam