Dziwne objawy i dziwne zachowanie. Czy to początek ED?

Chciałam tylko zapytać, czy moje zachowanie jest normalne, czy jestem bliska ED? Od trzech lat staram się wprowadzać do mojego jadłospisu zdrowe zamienniki, np. zamiast białego pieczywa jem tylko razowe, zamiast białego ryżu- ryż dziki. Rok temu kupiłam sobie wagę i ważę się codziennie. Nie pamiętam dnia, żebym nie skontrolowała wagi. Na początku tego roku ważyłam 55 kilogramów przy wzroście 170 cm. Niestety, w ciągu miesiąca waga wzrosła do 59, czasem pokazywała 60. Nie zmieniałam trybu życia, nie mam pojęcia skąd to się wzięło. Towarzyszyły temu też dziwne objawy: Palce u rąk puchły mi w środku dnia (np. w szkole). W nocy budziłam się z wielkim uczuciem pragnienia, mimo że tuż przed snem piłam szklankę herbaty czy innego napoju. Budziłam się też z gwałtownym kołataniem serca, przez 4 miesiące nie miałam okresu. Co się ze mną dzieje? W maju ważyłam 58, teraz nagle waga sama z siebie spadła (nie odchudzam się) 56,3. I znowu nie mam okresu.

Bardzo się martwię tym, co się dzieje, co się działo, a najbardziej przeraża mnie moja waga. Boję się, że ona wzrośnie znów w tak gwałtownym tempie. Proszę o odpowiedź, albo jakieś rady. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Na podstawie Pani krótkiego opisu trudno mi potwierdzić lub wykluczyć z całą pewnością, czy cierpi Pani na zaburzenia odżywiania. Rozpoznanie anoreksji lub bulimii wymaga spełnienia dość precyzyjnych kryteriów diagnostycznych. Istnieje duża grupa osób zmagających się z problemem odżywiania, którzy nie spełniają warunków dla rozpoznania ED. Istnieje jednak kategoria atypowej anoreksji oraz atypowej bulimii, w której zaburzenia przybierają charakterystyczny dla ED profil, jednak nie spełniają dość surowych kryteriów postaci typowych. Wspomina Pani o dość charakterystycznym dla ED zaabsorbowaniu tematem wagi i sylwetki ciała, codziennym ważeniu i niepokoju związanym z przyrostem wagi, co może wskazywać na ED. Proszę wziąć pod uwagę, że Pani najwyższa masa ciała: 60 kg była prawidłowa, nawet w okolicy dolnej granicy normy, a jednak budzi to Pani spory niepokój.
Osoby cierpiące na anoreksję typowo wyznaczają pewne określone granice masy ciała, których nie można za wszelką cenę przekroczyć. Pani obecna masa ciała: 56 kg jest zbyt niska w stosunku do wzrostu, oznacza niedowagę i może być przyczyną zaburzeń cyklu miesiączkowego, jeśli do utraty wagi doszło w krótkim czasie. Powinna Pani jednak skorzystać z konsultacji ginekologicznej, aby wykluczyć inne przyczyny. Zmiana diety na ,,zdrowszą" jest godna pochwały, jeśli jednak jest związana z odpowiednim zaopatrzeniem w kalorie i składniki odżywcze. Obawiam się, że skoro ma Pani niską masę ciała (na pograniczu normy lub poniżej normy), to Pani dieta jest zbyt uboga w kalorie i dodatkowe czynniki (stres, infekcja, zwiększony wysiłek fizyczny lub umysłowy) mogą wtedy powodować szybką utratę kilogramów, nawet bez zmiany diety. W tym celu warto byłoby np. skonsultować swój typowy jadłospis z dietetykiem. Różnicując ED z innymi zaburzeniami, należy wziąć pod uwagę np. schorzenia przewodu pokarmowego i endokrynologiczne: w tym celu proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego. Reasumując: w tej sytuacji polecałabym Pani wizytę u lekarza rodzinnego, który może zlecić odpowiednie badania i konsultacje oraz ginekologa. Po wykluczeniu przyczyn somatycznych polecałabym Pani psychoterapię poznawczo- behawioralną lub interpersonalną- są to metody o udowodnionej skuteczności w leczeniu ED.
Serdecznie pozdrawiam