Dziwne objawy po porodzie: co się dzieje?

Dzień dobry. Moja siostra ma 18 lat i jest po cięciu cesarskim metodą Misgav Ladach (w znieczuleniu zewnątrzoponowym). Jest w 3 dobie po porodzie. Karmi dziecko piersią, nie ma z tym żadnych problemów, dziecko jest zdrowe, ssie. Siostra dzisiaj cały dzień płakała, nie chce z nikim rozmawiać, ani z mężem, ani z personelem medycznym. Skarży się na ból i zawroty głowy. Wczesniej mowila tez ze martwi sie szkola czy poradzi sobie z nauka i dzieckiem. Wcześniej miewała też stany obniżonego nastroju. Co może być przyczyną tych bólów i zawrotów głowy? Jakie mogą być u niej zaburzenia w sferze psychicznej? Ciekawi mnie również ta metoda Misgav Ladach, gdyż sama jestem w ciąży i chciałabym dowiedzieć się na czym polega i jak przebiega pielęgnacja kobiety po cięciu cesarskim tą metodą, bo chciałabym mieć w głowie jakiś obraz tego wszystkiego, oswoić się i przygotować psychicznie. Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dolegliwości Pani siostry mogą być spowodowane niedokrwistością po operacji. Cięcie cesarskie wiąże się zwykle z istotną utratą krwi. Przyczyną może być też przebyte znieczulenie podpajęczynówkowe ("do kręgosłupa"). Dodatkowo objawy te mogą się wiązać z nie najlepszym stanem psychicznym siostry, który nota bene należy monitorować, gdyż istnieje ryzyko rozwinięcia depresji poporodowej. Siostra powinna porozmawiać już teraz z psychologiem. Macierzyństwo to stan piękny, ale i trudny, zwłaszcza w pierwszych tygodniach i miesiącach po narodzinach dziecka. Wiele młodych matek miewa chwile zwątpienia i potrzebuje wtedy szczególnej troski, zwłaszcza ze strony najbliższych. Zapewne fakt, że siostra została mamą dość wcześnie, ma istotny wpływ na jej samopoczucie i radzenie sobie z codziennymi trudami. Niemniej proszę udzielić jej maksimum wsparcia i spróbować przekonać, że z pomocą bliskich na pewno wspaniale sobie poradzi. Takie przypadki zdarzają się wcale nierzadko i zazwyczaj po jakimś czasie kobiety te przekonują się, że wczesne macierzyństwo ma wiele zalet!

Cięcie cesarskie metodą Misgav-Ladach trwa krócej niż cięcie metodą Pfannenstiela, w technice tej stosuje się mniej cięć (większość warstw otwiera się "na tępo") i mniejsza jest utrata krwi. Zazwczyaj kobiety po tej operacji odczuwają też mniejszy ból i mogą prędzej wrócić do wykonywania wszystkich codziennych czynności. Pielęgnacja rany nie różni się od tej po "zwykłym" cięciu, gdyż skóra przecinana i otwierana jest w podobny sposób.

Pozdrawiam serdecznie!