Dziwne oko

Od dwóch miesięcy noszę soczewki. Jakiś miesiąc temu byłam u okulistki, bo zawsze, gdy ściągałam soczewki miałam czerwone lewe oko. Przepisała mi krople S****, które brałam 1 tydz. i mi pomogło, ale od tamtego czasu codziennie, gdy się budzę i otwieram oczy, to lewe oko jest czerwone. Odczekam 5 min i jest ''normalne''. Piszę ''normalne'', gdyż odkąd mam szkła, to oko jest tak jakby ''inne'', tzn. jest trochę siwe, nie wiem jak to inaczej nazwać. Okulistka powiedziała, że ona w nim nic złego nie widzi i nie mam przeciwwskazań do noszenia soczewek. Codziennie zmieniam płyn do soczewek, dbam o ich higienę i higienę oka, nie śpię w nich. Jestem krótkowidzem, moja wada to -1.5. Co mam z tym zrobić? Co to jest w ogóle?

P.S. Słyszałam gdzieś, że to może dlatego, że w tym oku jest np. inna wada. I mam jeszcze dwa pytania. Czy to prawda, że jeśli ma się krótkowzroczność, to prawdopodobnie będzie miało się jaskrę? I czy soczewki hamują postępowanie krótkowzroczności?

KOBIETA ponad rok temu

Aleksandra Katarzyńska

Szanowna Pani,

W sprawie postępowania leczniczego z powodu dolegliwości oka, o których Pani pisze, udzieliłam odpowiedzi w poprzednim Pani pytaniu. Warto porozmawiać o Pani dolegliwościach z lekarzem okulistą. Być może stosuje Pani jakieś leki (np. hormonalne) przewlekle, które wysuszają rogówkę i mogą powodować jej podrażnienie?

Odnosząc się do kolejnego zapytania, dotyczącego zahamowania postępu krótkowzroczności przez soczewki, nie ma takich danych. Soczewki korygują wadę wzroku, nie leczą jednak trwale jej przyczyny. Nie przyczyniają się również do powstania jaskry, więc proszę się nie niepokoić.