Dziwne pukanie w uchu

Witam, Od sierpnia słyszę w uchu pukanie. Nie jest ono ciągłe i nie wiem od czego zależy. Ucho nie boli , słyszę normalnie. Miałam w tamtym roku robione badanie słuchu i wszystko jest Ok. Nie wiem co to może być i czy to coś poważnego ? Czy powinnam wykonać inne badania? Co może oznaczać pukanie w uchu? Czy może to świadczyć o jakimś schorzeniu lub początkach wady słuchu? Do jakiego specjalisty powinnam się udać? Z kim skonsultować moje objawy? Trochę się martwię, że choć teraz problem nie jest szczególnie uciążliwy, to wkrótce przerodzi się w coś bardziej poważnego. Tego się obawiam. Proszę o informację, co to może być i z czym może się wiązać pukanie w uchu. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Opisane przez Panią objawy mogą mieć tło laryngologiczne, neurologiczne czy też krążeniowe. Wskazana jest dokładniejsza diagnostyka pod okiem specjalisty laryngologa. Do czasu wizyty proszę mierzyć sobie ciśnienie i tętno.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Na podstawie opisanego problemu nie można jednoznacznie stwierdzić, z czego wynika słyszane „pukanie” w uchu. Tło może być zarówno laryngologiczne jak i neurologiczne lub kardiologiczne.
Na początku należy podkreślić, że większość przypadków pulsowania, dzwonienia w uchu lub szumów usznych jest nieznanego pochodzenia, a ich dokładna przyczyna jest trudna do ustalenia.
Uczucie tętnienia lub pulsowania w uchu lewym lub prawym to nieprzyjemne dolegliwości, które mogą mieć związek zarówno z chorobami uszu lub schorzeniami obejmującymi inne narządy – jednak należy podkreślić, że przyczyny „uszne” są częstsze. Należy tu wymienić:
a. zaleganie woskowiny w przewodzie słuchowym – dlatego też tak ważna staje się odpowiednia higiena za pomocą preparatów, takich jak np. spray do czyszczenia uszu;
b. narażenie na duży hałas,
c. nawracające, częste infekcje ucha środkowego i wewnętrznego,
d. choroba Meniere’a – wodniak błędnika.
Co ważne objawy kliniczne mogą się zmieniać, bywają też różne (w zależności od pacjenta). U niektórych dominują objawy o charakterze pulsowania oraz tętnienia, u innych – szumy i pisk w uszach. Dolegliwościom tym, w zależności od przyczyny, mogą towarzyszyć: zaburzenia słuchu, a także bóle oraz zawroty głowy czy nudności i wymioty.
Przyczyny pulsowania w uszach niezwiązane z układem słuchu mogą dotyczyć wielu narządów oraz układów. Często przez długi czas trudno zaobserwować związek pomiędzy występującymi objawami a schorzeniami innych narządów.
Stosunkowo częstą przyczyną pulsowania i tętnienia w uszach oraz towarzyszącego im szumu w głowie jest niekontrolowane, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.
Wysokie ciśnienie w naczyniach doprowadzających krew do głowy może być odczuwane jako pulsujący szum w uszach. Podobny mechanizm występuje w przypadku zaburzeń rytmu serca. Innymi możliwymi przyczynami mogą być bóle głowy o różnorodnym pochodzeniu. Ma to związek z faktem, że prawdopodobną przyczyną niektórych samoistnych bólów głowy są zmiany naczyniowe.
Inne pozauszne przyczyny tętnienia i pulsowania w uszach to: uraz głowy w okolicy skroniowej, nowotwory zlokalizowane w uchu lub guzy mózgu w okolicy wyjścia nerwów słuchowych (tak zwany kąt mostowo-móżdżkowy), stwardnienie rozsiane, tętniak w okolicy tętnicy szyjnej.