Skurcze macicy w 16 tygodniu ciąży

Witam:)
Mam 19 lat i jestem w 16 tyg. Odczuwam od jakiegoś czasu dziwne skurcze macicy, występują one najczęściej tuż po przebudzeniu. Są bezbolesne. Po przyłożeniu ręki do brzucha czuję uwypuklenie i twardość w miejscu, gdzie poczułam skurcz macicy.
Czy to może być groźne dla mojego dziecka? Czy skurcze macicy to są raczej normalne objawy na tym etapie ciąży? Jak łatwo się domyślić jest to moja pierwsza ciąża i martwię się bardzo o moje dziecko. Czy takie dziwne skurcze macicy mogą być objawem jakichś problemów? Zastanawiam się czy poczekać do mojej normalnej wizyty u ginekologa czy może jednak powinnam pójść wcześniej i powiedzieć o tych niepokojących skurczach macicy? I czy jest coś, co powinnam zrobić żeby tych skurczów się pozbyć, oczywiście jeśli są one niebezpieczne? Bo jeśli to normalne to nie ma raczej problemu, ponieważ, tak jak pisałam, są one bezbolesne :)
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Być może odczuwa Pani nie tyle skurcze, co ruchy dziecka? Byłoby to dość wcześnie (w pierwszej ciąży ruchy odczuwane są zwykle dopiero w 20-22 tygodniu, w kolejnych w 18-20), ale nie jest to niemożliwe. Skurcze macicy odczuwane są zwykle jako twardnienie całego brzucha. Jest jeszcze znacznie za wcześnie na odczuwalne, fizjologiczne skurcze macicy. Ich pojawienie się może świadczyć o zagrożeniu dla ciąży.
Proponuję spróbować zastosować lek rozkurczowy, kiedy poczuje Pani owe "skurcze". Jeśli przejdzie po przyjęciu leku, świadczyć to będzie raczej, że ma Pani rzeczywiście skurcze macicy. Niezależnie od wyniku tej obserwacji, radzę zwrócić się o poradę do swojego lekarza prowadzącego, który zbada Panią, aby ocenić czy nie dochodzi do przedwczesnego rozwierania się szyjki macicy i wyda odpowiednie zalecenia.
Pozdrawiam serdecznie!