Dziwne sny i lęk przed zaśnięciem

Witam, ciężko mówić o swoich problemach. Ja mam jeden, z którym nie potrafię sobie poradzić. Pokrótce (naprawdę w skrócie) przedstawię swój problem. Otóż zdarza mi się nawet parę godzin przed położeniem spać odczuwać lęk - i już wiem co będzie się działo, gdy zgaszę światło wieczorem, gdy będę zasypiał. Pojawia się uczucie, że ktoś jest w pokoju i zaczyna się taki sen, że ktoś próbuje "wejść we mnie", do tego pojawiają się też takie dziwne obrazy "bez sensu", które chyba często pojawiają się w snach.

Ponieważ zawsze wiem, kiedy będę miał problemy z zaśnięciem (sygnalizuje to uczucie lęku), to tuż przed wyłączeniem światła patrzę na zegarek i do momentu przebudzenia po "dziwnym śnie" mija ok. 3 minut! To jest dla mnie frustrujące, gdyby mijało około 2,3 godzin to bym miał pewność, że zasnąłem i to był sen, a tak to mogę przyrzec, że nie zdążyłem zasnąć! Mam już głupie pomysły, żeby kłaść się spać z włączoną kamerą, aby nagrać, czy coś naprawdę się ze mną nie dzieje!

Potrzebuję pomocy:/ Do jakiego lekarza się zgłosić, jakie badania sobie zrobić? Jeszcze jedno, po każdym z tych snów chwilę po przebudzeniu wszelkie kształty w pokoju są mi straszne, w pewnym momencie jednak czuję spokój, który pozwala mi zasnąć. Nie mogę powiedzieć, że się do tego przyzwyczaiłem - nawet w ciągu dnia, gdy normalnie funkcjonuję, ta myśl "co się dzieje", nie daje mi spokoju i zjada mnie od środka. Proszę o wskazówki, co robić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Na podstawie Pana listu nie mogę jednoznacznie określić, co jest przyczyną Pana kłopotów ze snem. Porady drogą wirtualną mają niestety pewne ograniczenia, a rzetelna diagnoza wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Mogę hipotetyzować jedynie co do źródeł Pana zaburzeń snu. Po pierwsze, należałoby zastanowić się nad wpływem czynników psychologicznych na jakość Pana snu, np. stresu. Być może Pana lęki i dziwne koszmary senne tuż przed zaśnięciem wynikają z napięcia i przeżywania frustracji, uraz i niepowodzeń z dnia codziennego. Być może Pana problemy ze snem są wtórne do zaburzeń pierwotnych w postaci stanów lękowych albo innych problemów natury psychicznej. Precyzyjne rozpoznanie wymagałoby konsultacji psychiatrycznej.

Po drugie, kłopoty ze snem mogą wynikać z zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego i wówczas konieczna jest wizyta u neurologa. Ponadto, należałoby odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Czy zażywa Pan jakieś leki, które mogłyby wpływać na sen? Czy ma Pan unormowany rytm okołodobowy? Ile średnio godzin Pan śpi? O której godzinie zwykle kładzie się Pan spać? Czy w rodzinie występują podobne przypadki problemów ze snem? Więcej na temat zaburzeń i badania snu przeczyta Pan pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/parasomnie
http://portal.abczdrowie.pl/badanie-snu

Zamieszczam też adresy i nr telefonów do niektórych poradni zaburzeń snu:

- Poradnia Zaburzeń Snu, ul. Dębinki 7, 80-952 Gdańsk, tel. 058 349 20 00
- Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu, ul. Grunwaldzka 68, 80-244 Gdańsk, tel. 058 344 60 49
- Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu, ul. Nowowiejska 27, 00-665 Warszawa, tel. 022 825 20 31
- Poradnia Zaburzeń Snu, Al. Sobieskiego 9, 02-957 Warszawa, tel. 022 458 27 61

Pozdrawiam i życzę powodzenia