Dziwne uczucie przed snem: jak sobie z tym poradzić?

Jak miałem 10-11 lat to miałem tak samo. Był jakiś czas przerwy i znowu tak mam, a mam 16 lat. Gdy chcę zasnąć, to zaczyna boleć mnie brzuch jakbym miał biegunkę. Gdy patrzę na ścianę, to robi się jakaś mała i widzę ją tak jakby w pikselach, trzęsę się. Tak się dzieje, gdy wyłączę telewizor i nic nie gra, jest wtedy tak cicho, bo gdy słyszę jakąś muzykę, to tak nie mam. Boję się zasnąć, myślałem, że z wiekiem to przejdzie, ale się myliłem. Nie wiem, co mam robić.

Witam!

Należałoby zastanowić się, co wywołuje lęk szczególnie przed snem. Nie opisujesz, czy podobne objawy towarzyszą Ci w innych sytuacjach, a to jest również ważne w przypadku postawienia diagnozy. Proponowałabym, abyś zastanowił się, czy ostatnio nie towarzyszy Ci stres, ponieważ to może być przyczyna Twojego zachowania. Postaraj się również przed snem nie oglądać telewizji, nie grać w gry komputerowe. Postaraj się wyciszyć, możesz wprowadzić przed snem elementy relaksacji (ćwiczenia znajdziesz w Internecie). Ważne jest również przewietrzenie pomieszczenia albo wieczorny spacer. Jednym słowem staraj się wyeliminować wszystkie rzeczy, które mogą wywoływać w Tobie emocje (np. oglądanie filmów akcji itp.). Jeżeli mimo tego objawy nie ustąpią, to możesz zgłosić się do psychologa.

Pozdrawiam