Dziwne zachowanie mamy - co począć?

Witam. Mam taki oto problem. Mieszkam ze swoją mamą, która ma 56 lat, jej zachowanie jest bardzo dziwne i to już od dłuższego czasu. A mianowicie mówi do siebie i zazwyczaj są to krótkie słowa i bardzo często je powtarza. Nie ma z nikim kontaktu, prawdę powiedziawszy nie da się z nią spokojnie porozmawiać, ponieważ ucieka (odchodzi) do innego pokoju. Próbowałem dojść do jakiejś rozmowy i wytłumaczyć, aby poszła do lekarza rodzinnego i porozmawiała o swoim zachowaniu – niestety, bezskutecznie, ponieważ twierdzi, że z nią wszystko w porządku, tylko my wszyscy w rodzinie chcemy zrobić z niej tzw. wariata. Na ogół kobieta zachowuje swoje cechy życiowo-codzienne, a mianowicie chodzi do sklepu, myje się, pierze i robi wszystko co na co dzień powinna robić normalna kobieta. Proszę o jakąkolwiek pomoc, co można by było zrobić, aby jej zachowanie mogło się zmienić.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Na podstawie tak krótkiego opisu trudno mi postawić hipotezy odnośnie rozpoznania. Zmiana zachowania i monologowanie może być związana np. z zaburzeniami koncentracji, występującymi w przebiegu depresji lub początku zaburzeń funkcji poznawczych. To, że Pana Mama wykonuje swoje obowiązki domowe, nie wyklucza np. przeżywania smutku, przygnębienia, lęku lub innych objawów.

W celu wyjaśnienia tych wątpliwości wskazane jest badanie lekarskie, najlepiej przez lekarza psychiatrę. Lekarz rodzinny może mieć zbyt małe doświadczenie w różnicowaniu tego typu objawów.

Być może łatwiej byłoby Pana Mamie zaakceptować wizytę u specjalisty w obecności innego członka rodziny - syna, córki lub np. siostry. Osoby w depresji lub z zaburzeniami funkcji poznawczych mogą czuć się nieporadne w takiej sytuacji i po prostu bać się jej. Pokolenie Mamy może mieć przekonania typu ,,do psychiatry chodzą tylko wariaci", postrzeganie konsultacji u psychiatry i psychologa uległo dużej zmianie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Zapewnienie o swoim wsparciu, znalezienie polecanego, zaufanego specjalisty cieszącego się dobrą opinią i towarzyszenie Mamie w trakcie wizyty, mogą pomóc w przełamaniu oporów.

Z pozdrowieniami