Dziwne zmiany - czy jestem w ciąży?

Witam,
mam 23 lata, dawniej brałam ok. 4 lata D***. Niestety nikt mnie nie poinformował, że należy robić przerwy. Sama intuicyjnie odstawiałam lek na 2-4 miesiące. Obecna przerwa trwała rok. Miesiączki miałam raczej regularne, w odstępach 30-dniowych. W trakcie przerwy od antykoncepcji zdarzyło mi się kochać bez zabezpieczenia.
Kiedy byłam u ginekologa pod koniec listopada 2010, otrzymałam receptę na Y***. Miałam zażyć pierwszą tabletkę 10.12 zgodnie z tym, gdy dostanę okres. Niestety, pierwszy okres w miesiącu grudniu dostałam piątego, były to tylko dwa dni i lekkie plamienia, postanowiłam nie brać antykoncepcji, bo pojawiło się prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Wcześniej przecież, współżyłam bez zabezpieczenia (niby stosunek przerywany).
Zrobiłam test, który jednak nie wykazał tego stanu. Kolejny okres w miesiącu grudniu dostałam 15, były to już silniejsze plamienia, bardziej intensywne, pomyślałam więc, że wynikło to z przemęczenia i osłabienia organizmu, niewyspania i stresów, więc teraz skoro wszystko wróciło do „normy” postanowiłam zażyć antykoncepcję.
Krwawienia trwały jak powinny, pierwsze trzy dni w miarę intensywne, kolejne dwa lekkie plamienia. Dziś mamy 23.12 i obawiam się, że coś jest nie tak... Po raz trzeci dostałam miesiączkę w ciągu jednego miesiąca. Plamienie jak na razie nie jest zbyt intensywne, ale sama wkładka higieniczna nie wystarczy...
Obecnie jestem chora i zażywam silny antybiotyk, bez osłony. Ważna informacja, pod koniec listopada lekarz ginekolog wykrył upławy, o czym ja nie miałam nawet pojęcia. Nic mnie nie swędziało ani nie piekło, a wydzielina była obfitsza, ale nie zauważyłam szczególnej różnicy.
Pokazał mi jednak to, co było na tej metalowej łyżce, którą mnie badał, blee..., dużo tego było i miało jasną barwę. Przepisał mi trzy globulki dopochwowe (nie pamiętam nazwy), przed okresem zdążyłam wybrać, jednak nie pomogło. Obecnie brałam G***, ale z powodu miesiączki musiałam przerwać.
Proszę o pomoc, co mi się dzieje? Czy jestem w ciąży? Czy wręcz przeciwnie, będę mieć problemy w tej kwestii. Nie ukrywam, jestem osobą szczupłą, ale widzę jak zmienił się wygląd mojego brzucha, urósł.
Co robić? Pracuję w godzinach, które stanowią znaczną przeszkodę w pójściu do lekarza...

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Teoretycznie nie ma potrzeby robienia przerw w stosowaniu antykoncepcji. Jeśli decyduje się Pani na tą formę antykoncepcji, świadoma związanych z nią ryzyk i nie odczuwa szczególnie efektów niepożądanych, to nie ma wiele do zyskania przez robienie przerw w jej stosowaniu. Dochodzi wtedy do niepotrzebnego rozchwiania hormonalnego.
Dwa krwawienia, do których doszło w grudniu, są same w sobie niepokojące. Nie jest raczej możliwe, by obydwa były menstruacjami. Można uznać, że pierwsze krwawienie miało charakter owulacyjnego, ale z tego co Pani pisze, było ono nieco intensywniejsze niż plamienie owulacyjne.
Jeśli sama Pani stwierdza, że infekcja nie została wyleczona, to bardzo możliwe, że to ona była przyczyną krwawienia czy krwawień. Należy w takim wypadku kontynuować jej leczenie, tak by nie doszło do przewlekłego zapalenia dróg rodnych, które może być trudne do wyleczenia i utrudniać późniejsze zajście w ciążę i jej szczęśliwe donoszenie. Jeśli przepisane globulki nie rozwiążą problemu, należy udać się do lekarza.
Antybiotyk prawdopodobnie osłabia działanie antykoncepcyjne tabletek, stąd nie jest Pani obecnie chroniona przed ciążą. Ponadto, na skutek osłabionego wchłaniania estradiolu, może dochodzić do plamień i krwawień. Tego typu krwawienia mają też prawo występować w czasie pierwszych opakowań tabletek. Z drugiej strony krwawienia te mogą mieć podłoże niehormonalne, a bakteryjne.
Niestety w Pani wieku, na skutek zmian przemiany materii, dochodzi nieraz do optycznego powiększenia brzucha, związanego z odkładaniem się tłuszczu pod skórą. Polecam nasz inny serwis.
Pozdrawiam serdecznie!