Dziwne zmiany skórne. Co to może być?

Mam problem z cerą już od ponad 1,5 roku. Na skórze twarzy znajdują się bardzo małe kropeczki, jakby grudki, słabo widoczne , jedynie z bardzo bliska. Po użyciu kosmetyku, np. fluidu są bardziej widoczne , gdyż on na nich osiada. Nie wiem jak to nazwać , mam tych kropeczek mnóstwo, jedna obok drugiej. Nie są to krostki widoczne takie jak trądzik. Z początku miałam ich niewiele, tworzyły tylko małe plamki na policzkach, teraz jest ich o wiele więcej i są już na brodzie. Skóra w ich miejscu jest szorstka jak tarka. Kolorem się nie odznaczają. Cerę mam mieszaną, w strefie T tłusta, policzki są suche. Miewałam wcześniej problemy skórne, np. łupież różowaty gilberta, ale z tym nie mogę sobie poradzić. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!
Być może powodem Pani dolegliwości są zmiany o charakterze uczuleniowym. Najczęstszym powodem występowania zmian na twarzy są kosmetyki - pudry, fluidy. Czasami także substancje zapachowe zawarte na przykład w wodach toaletowych. W okolicach oczu zmiany często wynikają z nietolerancji kosmetyków- najczęściej cieni do oczu, lakierów do paznokci, perfum. Mogą wystąpić także między innymi w wyniku stosowania środków czystości czy  aerozoli używanych w gospodarstwach domowych.

Proszę zwrócić uwagę kiedy zmiany występują lub się nasilają. Wskazana jest również wizyta u dermatologa, w celu określenia charakteru zmian, ewentualnego leczenia oraz dalszej diagnostyki.

Pozdrawiam