Dźwiganie a ryzyko przepukliny pachwinowej

Witam. Jestem chłopakiem i mam 16 lat. W piątek, tj. 30.08.2013r. dźwigałem ciężkie drewniane bale razem z tatą. Zdecydowanie były dla mnie ciężkie. Bałem się, że mogę dostać od tego przepukliny. Sprawdziłem pachwinę dotykiem i wyczułem malutkie "coś". To coś mam już od dawna, tylko teraz tak jakby się powiększyło. Po drugiej stronie jest mniejsze. Nie czuję bólu, czuję tylko pewien dyskomfort. Nie widzę żadnego znacznego wypuklenia, mogę to tylko wybadać dotykiem. Co to może być?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Przy dużym wysiłku fizycznym jakim jest dźwiganie ciężkich przedmiotów mogło dojść do powstania przepukliny. Zwłaszcza, że już wcześniej zauważył Pan niewielkie zgrubienie, które po 30.08 powiększyło się.
Powinien się Pan zgłosić do lekarza chirurga w rejonie. Lekarz zbada czy doszło do uszkodzenia kanału pachwinowego i powstania przepukliny, jeśli będzie to konieczne wykona także USG.
Niewielkie przepukliny nie dające żadnych objawów pozostawia się do dalszej obserwacji, w przypadku ich powiększenia stosuje się leczenie operacyjne.
Powinien Pan unikać dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów i wszelkiej aktywności wymagającej użycia tłoczni brzusznej - np. siłowych ćwiczeń na siłowni czy zajęciach W-F w szkole. Może to powodować powiększanie się przepukliny.

Bez bezpośredniego badania trudno mi określić co to może być. Skoro nie wyczuwasz ewidentnych guzów, guzy nie związane są z żadnymi dolegliwościami to wątpię, że masz przepuklinę. Radzę jednak w tej sprawie udać się bezpośrednio do lekarza (informując o tym rodziców). Zwykłe badanie ręką lekarza będzie wystarczające celem potwierdzenia lub wykluczenia przepukliny.