Echo serca przy nadciśnieniu tętniczym

6 dni miałam ciśnienie 190/115, puls ok.100. Zrobiłam echo serca - jama lewej komory w normie, diastole 5.0 cm, przerost mięśnia 1.2-1.3 (czy to od nadciśnienia?), prawidłowa kurczliwość mięśnia, ef 70% (co to znaczy), pozostałe jamy serca w normie. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w pierścieniu mitralnym, poza tym zastawki prawidłowe. W badaniu dopplerowskim bez zaburzeń przepływu. Aorta w normie, średnica 3.3 cm (czy poprawna). Osierdzie niezmienione. Nadciśnienie mam ok. 15 lat, nigdy nie brałam proszków na stałe. Miałam skoki ciśnienia, ale brałam captopril 12.5 mg, odleżałam 1-2 dni i pół roku znowu normalne.

W sierpniu tego roku poszłam do kardiologa, ciśnienie u niego miałam 100/160 i od razu dał mi nebilet połówka i diurasin. Powiedział, że mam je brać do końca życia. Brałam parę miesięcy, aż do teraz, z tym że też z przerwami. Mieliśmy imprezę taką dwudniową. Po tej imprezie właśnie skoczyło mi tak mocno ciśnienie, też nie brałam lekarstw. Pojechałam do przychodni, tam zrobiono mi ekg, gdzie nic nie wyszło i dostałam captopril pod język. Wieczorem byłam umówiona z innym kardiologiem. U niego miałam w ten sam dzień po tym captoprilu 90/170 i 70 puls. Kazał odstawić te leki i dał mi co-prestarium 10+5mg. Zlecił echo wyżej opisane. Także powiedział, że muszę ten lek brać do końca życia, bo jak raz wystąpiło takie ciśnienie, to niestety trzeba brać. Czy naprawdę muszę? Chcę znaleźć przyczynę i mam pewne podejrzenia skąd u mnie ciśnienie od 15 lat z przerwami. W tamtym roku nie miałam wcale lub niewielkie.

Witam!
Odnosząc się do wyników badania ECHO serca: przerost mięśnia lewej komory może być skutkiem długotrwałego nieleczonego bądź źle leczonego nadciśnienia tętniczego, EF 70% oznacza frakcję wyrzutową lewej komory (u Pani jest bardzo dobra) czyli procent krwi znajdującej się w lewej komorze, która zostaje wypompowana do aorty, średnica aorty znajduje się w normie. Jeśli chodzi o nadciśnienie, to może być pierwotne lub wtórne, czyli spowodowane inną chorobą. Jeśli nadciśnienie wystąpiło 15 lat temu, czyli młodym wieku, to można podejrzewać, że mogło mieć podłoże wtórne, jednakże nie jest to bardzo prawdopodobne, gdyż w tej ewentualności byłoby wcześniej zauważone i powstałyby zmiany narządowe. Jakkolwiek warto wykonać pakiet badań podstawowych: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, lipidogram, mocznik, kreatynina, glukoza na czczo, USG jamy brzusznej. Nieprawidłowości należy skonsultować z lekarzem rodzinnym lub lekarzem prowadzącym. Leczenie nadciśnienia opiera się na stałym stosowaniu odpowiednio dobranych preparatów. Leki te są stosunkowo bezpieczne i nie wywierają zazwyczaj istotnych działań niepożądanych. Niestosowanie regularnie leków grozi powikłaniami narządowymi nadciśnienia. Przed każdym zastosowaniem leków należy wykonać pomiar ciśnienia tętniczego. Proponuję pozostać pod opieką lekarza prowadzącego. Pozdrawiam serdecznie!