Echo serca u 4-latka

Witam, odebrałam wynik echo serca syna. Serce na gr. normy wsk.0,52 obustronnie bogaty rysunek naczyń, płatki zastawki dwudzielnej nieprawidłowe, pogrubiałe, nieprawidłowy przepływ krwi przez zastawkę dwudzielną [zwężenie zastawki]. Chciałabym coś o tym badaniu się dowiedzieć, gdyż wizytę u kardiologa mamy dopiero w czerwcu. Dziękuję.
ponad rok temu

Witam!

Jak zaznaczono już w opisie badania, jego wynik nie jest prawidłowy. Stwierdzono wadę zastawkową - zwężenie zastawki mitralnej, a w związku z tym nieprawidłowy przepływ przez tę zastawkę. Jest to zastawka między lewym przedsionkiem a lewą komorą. Jej zwężenie zmusza mięsień zwłaszcza przedsionka do wytężonej pracy, by tłoczyć krew przez zwężone ujście do komory. Powoduje to przerost mięśnia oraz może powodować poszerzenie przedsionka lewego, ale to dalsze konsekwencje. Oczywiście wiele zależy od wielkości, a raczej ciasności tego zwężenia, a więc nasilenia wady. W przypadku niewielkiego zwężenia do zmian dochodzi później niż w przypadku ciasnej stenozy. Wskazana jest wizyta u kardiologa, który przeprowadzi wywiad, zbada dziecko i będzie miał wgląd w pełny wynik badania, dzięki czemu oceni nasilenie wady.

Pozdrawiam