E.coli w wyniku założenia spurali wewnątrzmacicznej

Witam, miałam założoną spiralę i wczoraj byłam ją usunąć, bo mam ciągłe krwawienia i pojawiają sie skrzepy. I ogromne bóle w dole brzucha, moja lekarka zrobiła mi wymaz z macicy, wyszedł wynik dodatni i identyfikacja kolonii: "es cherichia coli", wzrost bardzo obfity. I jest jeszcze napisane antybiotykowrażliwość. Teraz biorę antybiotyk w zastrzykach. Martwię się tą bakterią, czy jest ona jakaś niebezpieczna? Moja lekarka powiedziała, że jak do dwóch tygodni mi nie przejdzie to będzie musiała mi zrobić czyszczenie macicy. Bardzo się boję. Proszę mi wyjaśnić, co ta bakteria może zdziałać i czy jest w jakiś sposób niebezpieczna?

Witam serdecznie! E.coli jest odpowiedzialna za blisko 80% przypadków zakażenia układu moczowo-płciowego. Najczęściej przedostaje się ona z odbytu, miejsca jej naturalnego bytowania. E.coli może wchodzić również w skład naturalnej flory fizjologicznej pochwy nie powodując zakażenia, ponieważ jest hamowana przez bakterie kwasu mlekowego odpowiedzialne za prawidłowe pH w obrębie pochwy. Dolegliwości i ewentualne powikłania ze strony układu płciowego związane są głównie z dysbakteriozą - stanem niekontrolowanego namnażania się bakterii normalnie nie występujących we florze fizjologicznej. Taka sytuacja może z kolei prowadzić do rozwoju bardziej złośliwych drobnoustrojów i w konsekwencji do powstania zapalenia. W swoim zapytaniu wspomina Pani, iż rozpoczęła antybiotykoterapię celowaną. Oznacza to, że dostaje Pani lek, na które dany szczep jest wrażliwy, a tym samym niemal na pewno odpowie na leczenie. W takiej sytuacji nie powinna się Pani obawiać ewentualnych powikłań. Same zaś stany zapalne macicy mogą doprowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji na inne struktury narządu rodnego. Przewlekające się, nieleczone mogą również prowadzić do bezpłodności czy wystąpieniu zmian przednowotworowych. Pozdrawiam