Efekt jojo - jak go uniknąć podczas odchudzania?

Mam 20 lat. Ważę 65 kg przy wzroście 170. Nigdy wcześniej nie próbowałam żadnej diety, nigdy też nie byłam u dietetyka. Chciałabym schudnąć, ale nie bardzo wiem jak. Nie uprawiam żadnego sportu i jestem raczej mało aktywna fizycznie. Jak mogę bezpiecznie, w miarę szybko i bez efektu jojo schudnąć?

Witam,

Pani aktualne BMI wynosi 22,5, czyli Pani waga mieści się w normie. Jeżeli jednak źle Pani czuje się ze swoją wagą, może Pani pozbyć się kilku kg. Najlepsze efekty w odchudzaniu przynosi połączenie zdrowych nawyków żywieniowych ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Ważna jest kaloryczność diety, najlepiej ustalić ją mniej więcej na poziomie Podstawowej Przemiany Materii, czyli w Pani przypadku ok. 1500 kcal i tak jak wspomniałam, zwiększyć aktywność fizyczną. Zaleca się, aby przez minimum pół godziny dziennie być w ruchu. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Dobre efekty przynosi szybki marsz, pływanie, jazda na rowerze / rolkach, taniec. Proszę wybrać aktywność, którą Pani lubi, bo kluczowe znaczenie ma tu systematyczność.

Jeżeli chodzi o tempo chudnięcia, to najbardziej korzystna, a przy tym najskuteczniejsza, bo zapobiegające efektowi jojo, jest powolna utrata masy ciała, od pół do maksymalnie 1 kg tygodniowo.

Gdyby jednak wolała Pani nauczyć się zdrowego odżywiania od specjalisty, to zachęcam do umówienia się na wizytę do dietetyka.

Pozdrawiam serdecznie