Efekty uboczne radioterapii w leczeniu raka prostaty

10 sierpnia zakończyłem radioterapię przy rozpoznaniu - gruczolak rak prostaty. W trzecim tygodniu po zakończeniu leczenia wystąpiło całkowite zatrzymanie moczu i towarzyszące temu obrzęki całego ciała. Po zacewnikowaniu w szpitalu pokazał się silny krwiomocz, który ustąpił po dwóch dniach. Cewnik utrzymano przez 10 dni ale po usunięciu cewnika okazało się, że drogi moczowe nie są drożne i wystąpiła konieczność ponownego założenia cewnika. Nurtuje mnie niepewność, co będzie dalej jeżeli i to nie będzie skuteczne. Bardzo proszę o opinię, co jeszcze może mi się przydarzyć! Pozdrawiam A. J.

Lek. Marta Hat

Witam! Do typowych efektów ubocznych radioterapii w leczeniu raka prostaty zalicza się dolegliwości wynikające z narażenia na promieniowanie okolicy przewodu pokarmowego oraz układu moczowo-płciowego. Wśród efektów, które mogą wystąpić bierze się pod uwagę biegunkę, dyskomfort przy oddawaniu moczu, pieczenie przy oddawaniu moczu, nietrzymanie moczu, bądź tak jak w Pana przypadku zatrzymanie moczu. Możliwe są także dolegliwości występujące w okolicy skóry, która została poddana napromienieniu. Typowe są także zaburzenia potencji oraz krwawienie z dróg moczowych i przewodu pokarmowego. Zwykle dolegliwości te powinny ustępować na kilka tygodni po zakończeniu leczenia. Pozdrawiam serdecznie!