Ekstrakcja zęba a bolesność dziąsła

Dzień dobry! W sobotę wyrywałam zęba i od tego czasu dziąsło bardzo boli, na tyle że muszę brać leki przeciwbólowe (ketonal, słabsze nie pomagają w ogóle). Dziąsło jest trochę wypuchnięte i zaczerwienione nie tylko w miejscu po zębie. Lekarz zalecił branie klindamycyny przez 6 dni. Jednak mnie niepokoi mój stan - czy 5 dni po wyrwaniu zęba może aż tak bardzo boleć? Podczas rwania lekarz mówił, że jest stan zapalny, ale nie na tyle poważny żeby odpuszczać zabieg. Czy mogło dojść do powikłań?

Objawy, które Pani podaje mogą świadczyć o tak zwanym suchym zębodole - powstaje, gdy po usunięciu zęba dojdzie do wypłukania skrzepu. Powinna Pani udać się do lekarza, który przeprowadzał zabieg w celu wdrożenia leczenia miejscowego.

Lek. dent. Magdalena Mierzejewska

stan zapalny po ekstrakcji zdarza się statystycznie dość często - jeśli pop 3 dniach od ekstrakcji ból nie ustępuje należy zgłosić się do lekarza przeprowadzającego zabieg ponieważ mogło dojść do wypłukania skrzepu i powstania tzw suchego zębodołu
zawsze gdy powodem stanu zapalnego jest ząb zakwalifikowany do ekstrakcji należy go usunąć - bez znaczenia ma nasilenie stanu zapalnego - usuwa się zęba przyczynowego to jedyna słuszna metoda
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk