Ekstrakcja zęba trzonowego

Witam. Niedawno mialam usuniety zab trzonowy. Lewa gorna szostke. Dentysta stwierdzil stan zapalny przy korzeniach co jego zdaniem bezwzglednie kwalifikowalo zab do usuniecia-po wyrwaniu i obejrzeniu zeba na trzech korzeniach widac bylo male kuleczki z ropa. Czy zeba rzeczywiscie nie dalo sie ratowac inaczej. Czy przerwa jaka piwstala pomiedzy piatka a siodemka przyczyni sie po jakims czasie do wyraznych deformacji ze strony rzychwy albo twarzy.

Co do "przerwy" - należy brak zęba uzupełnić - implant lub most. Sąsiednie zęby z czasem będą się przesuwać/przechylać dążąc do zmniejszenia luki. Jest to zjawisko niekorzystne.

Lek. dent. Agata Duda

zmiany okołowierzchołkowe o średnicy do 10 mm przy dobrze przeprowadzonym leczeniu kanałowym goją się z wysoką skutecznością - w pozostałych przypadkach można po okresie obserwacji wykonać resekcję
to czy ząb usunąć czy nie zależy od tego czy można go po leczeniu szczelnie odbudować
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk