Elektrowstrząsy przy depresji, stanach lękowych i osobowości chwiejnej emocjonalnie

Witam! Już 15 lat choruję na depresję i stany lękowe. Na początku leki skutkowały, od 2 lat działają tylko przeciwlękowo, depresja utrzymuje się stale. Nic nie ma sensu, zmuszam się do życia. Brałam wszystkie leki dostępne na rynku. Nic nie pomaga.Czy przy rozpoznaniu (po leczeniu w szpitalu) depresji, stanów lękowych i osobowości chwiejnej emocjonalnie mogłabym mieć zastosowane elektrowstrząsy?

Praktycznie nie. Elektrowstrząsy są uznaną i nadal stosowaną na całym cywilizowanym świecie metodą leczniczą, ale w wypadku zaburzeń depresyjnych, lękowych rozqwijających się na podłożu nieprawidłowej osobowości (osobowość chwiejna emocjonalnie - borderline) zdecydowanie nie mają sensu. Elektrowstrząsy są zarezerowowane dla Pacjentów obciążonaych depresją z objawami psychotycznymi zgodnymi z nastrojem, ciężką depresją z nasilonym nihilizmem. W wypadku zaburzeń depresyjnych u pacjenta z nieprawidłową osobowością jedyną skuteczną metodą jest długotrwała intensywne psychoterapia indywidualna lub grupowa wspierana farmakologicznie. Podkreślam, że to psychoterapia i to wielo, wielo miesięczna, letnia jest podstawową metodą leczniczą. Myślę, że bardzo dużym problemem dla Pani będzie utrzymanie relacji terapeutycznej z jedym psychoterapeutą, ale tędy wiedzie droga do zdrowienia.