Kobieta , 29 lat

Witam. Mam 29 lat. 5 lat temu miałam embolizowanego tętniaka mózgu, udar, afazjęi paraliż połowiczy. W ciągu tych 5 lat zwiedziłam mnóstwo ośrodków rehabilitacyjnych i ciągle mam jeszcze rehabilitację. 4 razy w tygodniu (+2 x w roku intensywne miesięczne turnusy rehabilitacyjne). Mam przynajmniej raz w tygodniu straszne migreny(biorę wtedy Cinie, bo tylko ona mi pomaga), opadającą stopę i jeszcze małe zaburzenia równowagi. Miałam 2 lata temu robioną kontrolną tomografię komputerową z kontrastem i żadnych przecieków widocznych nie było (choć to badanie nie jest powiedzmy wiarygodne, bo na kolejną powiedzmy angio tk nie mogę sobie pozwolić, gdyż miałam właśnie wtedy problemy podczas samego zabiegu:( ponowny krwotok i ponowne pęknięcie tętniaka:( i zwyczajnie się boję, gdyż nikt mi nie zagwarantuje, że to się ponownie nie stanie. Teraz już do sedna. Od paru miesięcy mam chłopaka i zaczęłam uprawiać z nim seks, tylko właśnie dopiero teraz zastanawiam się czy w ogóle mogeę:(  Czy mogę też spożywać alkohol i jesli tak to w jakiej ilości? I jakiego rodzaju ten alkohol? Jestem osobą aktywną zawodowo (4/7 etatu i jestem w pełni samodzielna. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!
Niestety Pani choroba wymaga szczegółowych informacji przed podaniem jakichkolwiek zaleceń. Konieczna jest szczegółowa analiza Pani historii choroby, zapoznanie się z badaniami obrazowymi. Wszelkie pytania powinna Pani kierować do neurochirurga lub innego specjalisty, pod którego opieką się Pani znajduje.
Alkohol, tytoń, nadciśnienie tętnicze mogą przyczyniać się do pękania tętniaków, co z kolei może wywołać niebezpieczny dla życia krwotok podpajęczynówkowy.
Zachęcam zatem skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zna Panią najlepiej i na pewno udzieli Pani właściwej odpowiedzi opartej o ryzyko wystąpienia dalszym powikłań.
Pozdrawiam.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Krew i naczynia krwionośne – Układ krwionośny człowieka jest zamkniętym systemem żył i tętnic, w których krąży krew. Obieg krwi w naczyniach krwionośnych wymusza serce. Układ krwionośny wraz z układem limfatycznym i systemem naczyń włosowatych tworzą układ krążenia. Naczynia krwionośne można podzielić na: żyły, tętnice, naczynia włosowate.
  • Tętniaki – Tętniaki to nieprawidłowe poszerzenie lub uwypuklenie fragmentu ściany naczynia krwionośnego (zazwyczaj tętnicy, rzadko żyły). Ich przyczyną są choroby i czynniki dziedziczne, które prowadzą do osłabienia ścian naczyń krwionośnych. Najczęściej pojawiają się na tętnicy u podstawy mózgu i na aorcie odprowadzającej krew z lewej komory serca.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach