Endometrioza a rozwijająca się depresja

Witam.Mam 37 lat i cierpię na endometrioze. Miałam już raz usuwaną z powłok brzusznych.leczenie hormonalne nie tylko nie dało efektów ale doprowadziło do dużej nadwagi oraz bardzo złego samopoczucia objawiajacego się nawet agresją.Po roku i parokrotnym zmianie leków hormonalnych zdecydowałam się przerwać leczenie hormonalne.Leków nie biore już rok ale mam poważny problem pojawiła się u mnie głęboka depresja czy może to być efekt rozwijającej się dalej endometriozy?

Tak, a także zaburzeń hormonalnych, choć może mieć również inne przyczyny. Diagnozę można postawić tylko indywidualnie. Przede wszystkim - ponieważ Pani gospodarka hormonalna ma olbrzymi wpływ na nastrój, powinna być Pani pod stałą kontrolą lekarza ginekologa oraz endokrynologa. Leków też nie wolno odstawiać samoistnie. Równocześnie warto skorzystać ze wsparcia wykwalifikowanego psychoterapeuty, gdyż choroba jest ogromnym obciążeniem.