Endometrioza i torbiel czekoladowa a leczenie

Witam choruję na endometriozę 4 stopnia. W lipcu usunięto mi torbiel czekoladową wraz z jajnikiem i jajowodem. W związku, że staram się o dziecko robiłam monitoring cyklu. W 1 cyklu pęcherzyk nie pękł ale sam się wchłonął w ciągu 2 dni - najwięcej miał 20mm. W 2 cyklu pęcherzyk mimo podania pregnylu nie pękł i przerósł w torbiel 46/30mm. Czy taka torbiel może przerodzić się w torbiel czekoladową. Lekarz kazał przyjść po 2 miesiączkach i nie dał żadnych leków a ja boję się, że stracę drugi jajnik

Aleksander Ropielewski

Nie sposób przewidzieć jak potoczy się sytuacja dlatego nie mogę Pani uspokoić, ale też nie ma powodu do nadmiernego strachu. Należy obserwować jajnik w kolejnych badaniach USG.