Zapytaj lekarza

1 , 0 1 4 , 9 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Endometrioza IV stopnia oraz guz podśluzówkowy esicy

Witam,mam endometriozę IV stopnia.Z powodu krwi podczas wypróżniania i bólu podbrzusza od kilku mcy miałam sigmoidoskopię-wykazała guz podśluzówkowy esicy ok4 cm,naciek zagięcia odbytniczo-esicznego,obejmujący 1/2 obwodu jelita(prawdopodobnie w przebiegu endometriozy).Pobrano wycinki-wynik hist.pat.:błona śluzowa jelita grubego z obrzękiem i obecnością wybroczyn w stanie przewlekłego zapalenia.Czy ten wynik wskazuje na endometriozę,czy inny proces?Na wizytę u lek.muszę trochę poczekac.Pozdrawiam
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania

Na inny proces, w wyniku hist-pat nie ma nic o endometriozie (tj. obecności błony śluzowej ENDOMETRIUM czyli taiej jak w macicy, ale poza macicą). Tutaj opisywana jest błona śluzowa jelita grubego, która znajduje się w stanie zapalnym.

0

Ogniska endometriozy pozanarządowej, to znaczy zlokalizowanej poza narządem rodnym znajdują się w otrzewnej i "przylegają" do jelita grubego od zewnątrz. Dlatego też biopsja błony śluzowej esicy nie może wykazać endometriozy. Należałoby wykonać USG czy tomografię komputerową, a ostatecznie pewnie laparoskopię diagnostyczną aby potwierdzić rozpoznanie.

Specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej oraz gastroenterologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety