Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 4 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Endometrioza IV stopnia oraz guz podśluzówkowy esicy

Witam,mam endometriozę IV stopnia.Z powodu krwi podczas wypróżniania i bólu podbrzusza od kilku mcy miałam sigmoidoskopię-wykazała guz podśluzówkowy esicy ok4 cm,naciek zagięcia odbytniczo-esicznego,obejmujący 1/2 obwodu jelita(prawdopodobnie w przebiegu endometriozy).Pobrano wycinki-wynik hist.pat.:błona śluzowa jelita grubego z obrzękiem i obecnością wybroczyn w stanie przewlekłego zapalenia.Czy ten wynik wskazuje na endometriozę,czy inny proces?Na wizytę u lek.muszę trochę poczekac.Pozdrawiam
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Wskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które służy ocenie stanu układu pokarmowego. Czy wiesz, jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Lek. Tomasz Budlewski Stażysta/Rezydent, Łódź
79 poziom zaufania

Na inny proces, w wyniku hist-pat nie ma nic o endometriozie (tj. obecności błony śluzowej ENDOMETRIUM czyli taiej jak w macicy, ale poza macicą). Tutaj opisywana jest błona śluzowa jelita grubego, która znajduje się w stanie zapalnym.

umów wizytę 0

Ogniska endometriozy pozanarządowej, to znaczy zlokalizowanej poza narządem rodnym znajdują się w otrzewnej i "przylegają" do jelita grubego od zewnątrz. Dlatego też biopsja błony śluzowej esicy nie może wykazać endometriozy. Należałoby wykonać USG czy tomografię komputerową, a ostatecznie pewnie laparoskopię diagnostyczną aby potwierdzić rozpoznanie.

Specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej oraz gastroenterologii.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety