Energiczne zachowanie 9-miesięcznego dziecka

Witam, moj 9 miesięczny syn jest bardzo energiczny. To dobrze, wiem znaczy ze jest zdrowy, ale zastanawiam sie czy nie jest to nadpobudliwy. Nie przesypia całych nocy, w dzien spi praktycznie tylko na spacerach 2x0,5 godziny. Zaden z jego rówieśników nie jest aż tak zywy. Gdy chce sie z nim pobawić na podłodze to wspina sie na mnie lub męża skacze po nas szczypie i gryzie. Nie interesują go żadne zabawki. Do tego cały czas marudzi. Czy podane symptomy mogą wskazywać na ADHD ? Mam powód do zmart

Lek. Katarzyna Szymczak

ADHD można rozpoznawać dopiero u dzieci w wieku przedkoszlnym, prosze o swoich spostrzeżenaich opowiedzieć pediatrze na następnej wizycie, konieczne jest badanie lekarskie, aby ocenić prawidłowy rozwój dziecka.
Pozdrawiam

Nie musi to być ADHD. Czasem podobne zachowania mogą wynikać z wrażliwości układu nerwowego, napięcia mięśniowego czy pobudzenia, dyskomfortu związanego z jakimś czynnikiem stale obecnym w domu (np cały czas włączony telewizor, bardzo jasne światło itp). Jeśli jednak maluszek ma trudności z podjęciem jakiejkolwiek bardziej statycznej aktywności, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Obserwacja i diagnostyka smyka pozwoli na uspokojenie lub podjęcie działań mających na celu wspieranie rozwoju dziecka.

Witam,
Pani niepokój jest jak najbardziej zrozumiały, jednak zachowania, które Pani opisuje są adekwatne do wieku Synka.Każde dziecko miewa zachowania, które mogą stać się dla rodzica trudne i męczące. W tym okresie życia dziecka, często pojawiają się u rodziców obawy dotyczące problemów ze spaniem, jedzeniem i nadmiernym płaczem.Rodzice obserwując swoją pociechę, zastanawiają się nad przyczynami trudności w w/w obszarach.
Jestem zdania, że powinna Pani skorzystać z pomocy specjalisty psychologa, skoro ta sytuacja Panią niepokoi i skłania do poszukiwania odpowiedzi na pojawiające się pytania.
Psycholog po przebadaniu dziecka będzie w stanie określić, czy opisywane przez Panią sygnały są objawem zaburzenia ADHD, czy też wskazują na ruchliwość i energię Synka.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz