Enterococcus faecalis HLAR w 29. tygodniu ciąży

Witam! Jestem w 29 tyg ciąży, pierwszy posiew z pochwy podczas pobytu w szpitalu wykazał Enterococcus faecalis HLAR (-), byłam leczona gałkami z Augmentinem, kolejny posiew wykazał Enterococcus faecalis HLAR (-) oraz Klebsiella pneumoniae ESBL(-). W związku z tym lekarz prowadzący przepisał kolejny lek.dopochwowy. Czy druga bakterią mogłam zarazić się podczas pobytu w szpitalu? Czy są one niebezpieczne dla dziecka?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Po pierwsze warto podkreślić, że każda infekcja dróg rodnych może być niebezpieczna dla płodu. Dlatego też konieczne jest leczenie. Trudno odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób doszło do zakażenia kolejną bakterią. Teoretycznie mogło do niego dojść w szpitalu jak i jakimkolwiek innym miejscu. Proszę postępować zgodnie z zaleceniem lekarza, tj. stosować zalecony lek. Najlepiej byłoby gdyby była to antybiotykoterapia celowana, tj. zgodna z wynikiem antybiogramu.