Erytrocyty w górnej normie

Witam! Mam 29 lat. Zrobiłam morfologię krwi. Wszystkie wyniki są w porządku, oprócz erytrocytów. Norma jest do 5,1 i ja właśnie tyle mam. Nie wiem, czy powinnam się martwić, dlaczego własnie tylko erytrocyty mam podwyzszone? Na nic nie choruję, mam tylko alergię i biorę alermed. Robiłam również wczesniej morfologię (jakieś trzy miesiące przed tą obecna ) i liczę erytrocytów miałam 4,7. Od czego to może zależeć?

Redakcja abcZdrowie

Wynik jest prawidłowy. Jeżeli norma jest do 5,1 to 5,1 nie jest wynikiem podwyższonym. Nawet nieznaczne "przekroczenia" norm zwykle nie stanowią problemu klinicznego. Należy pamiętać, że liczbę erytrocytów oceniamy zwykle razem ze stężeniem hemoglobiny, hematokrytem i parametrami opisującymi erytrocyty. Nie widzę powodów do niepokoju. Liczba erytrocytów, jak większość parametrów laboratoryjnych, może się wahać. Zależy to np. od aparatu, na którym została przeprowadzona analiza, pory dnia, ilości wypitej przed badaniem wody itd. Powinno wykonać się za 2 - 4 mce ponowne badanie, aby upewnić się, że wszystko jest w normie lub ocenić dalszą dynamikę zmian. Pozdrawiam