Erytrocyty w moczu

Witam. W marcu moja 2,5 letnia córka miała zapalenie dróg moczowych (erytrocyty wyługowane 15-20) brała przez 10 dni antybiotyk, erytrocyty zmniejszyły się do ilości 5-8 i tak się utrzymują do dziś, brak jakichkolwiek innych objawów choroby, wszystkie inne badania (mocznik, kreatynina, ASO, albuminy, białko, CRP, usg brzuszka) idealne. Co to może być? Jesteśmy pod kontrolą nefrologa, ale dopiero po pierwszej wizycie i dalej nic nie wiem, dalej robie kontrolne badania moczu, ale jest cały czas takie samo. Idealne poza erytrocytami wyługowanym. Dziecko ruchliwe, wesołe. nie skarży się na nic. Proszę o radę

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam

Obserwowane erytrocyty w moczu (szczęśliwie wyługowane a nie świeże)- mogą być "pozostałością" po przebytym zapaleniu (to trochę tak, jakby układ moczowy nie był do końca szczelny), ale mogą być też manifestacją kłębuszkowego zapalenia nerek, kamicy układu moczowego czy też mogą występować w skazach krwotocznych.

Jeśli wszystkie wyniki (zwłaszcza USG i morfologia) są w normie to przyjęłabym postawę wyczekującą i po prostu obserwowała córeczkę , okresowo kontrolując mocz.

Pozdrawiam