Erytrofobia i napadowe czerwienienie twarzy

Witam, cierpię z powodu erytrofobii. Bez poważnej przyczyny w sytuacjach, w których jestem w obecności kilku osób nastawionych do mnie serdecznie, np. rodziny, przyjaciół albo kolegów z pracy, nie potrafie opanować zdenerwowania i robię się czerwona. Bardzo utrudnia mi to życie, gdyż trace pewność siebie. Czy widzi Pani możliwość skutecznej terapii? Na czym miałaby ona polegać? Czy miała Pani takie przypadki i udało się zniwelować tę dolegliwość? Będę wdzięczna za odpowiedź. A.

Dzień dobry,

To są pytania do psychoterapeuty, do którego - o ile - Pani się uda na konsultację.
Polecam psychoterapię w nurcie psychodynamicznym.
W internecie dostępna jest lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego., wg miejscowości.

Witam serdecznie,
Skuteczną metodą terapii w przypadku lęku przed czerwienieniem się jest terapia poznawczo-behawioralna. Psychoterapia poznawczo – behawioralna jest tylko jednym z podejść terapeutycznych, ale za to jednym z lepiej zbadanych podejść, którego skuteczność została udokumentowana badaniami klinicznymi. Ogólnie mówiąc jest nastawiona na zmianę myślenia (sfera poznawcza) i zmianę zachowań (sfera behawioralna).
Terapia potrwa ok. 10-12 spotkań.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska