Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 2 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Farbowanie włosów przy łysieniu plackowatym

Od jakiegoś czasu choruję na łysienie plackowate. Po niecałych 3 miesiacach stosowania leków, na łysych miejscach zaczęły mi odrastać włosy. Teraz mają już ok. 2 cm długości. W związku z chorobą chciałam zapytać, czy kiedykolwiek będę mogła farbować włosy normalnymi farbami? Jeśli nie, to czy ziołowa henna do koloryzacji włosów też byłaby niewskazana? Chciałam również dowiedzieć się, czy to prawda, że łysienie plackowate jest chorobą nieuleczalną, tzn. że co jakiś czas powinnam spodziewać się nawrotów łysienia? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate objawia się występowaniem przejściowych lub trwałych ognisk łysienia skóry, która nie zostaje zapalnie zmieniona. Na temat pierwszych objawów łysienia plackowatego wypowiada się dr Tomasz Wasyłyszyn.

Witam!

Na razie nie znaleziono leczenia przyczynowego w łysieniu plackowatym. Jednak nie znaczy to, że już przez całe życie będzie się Pani musiała borykać z tą dolegliwością. Odrost włosów następuje samoistnie. Możliwe są nawroty, jednak przecież nie jest powiedziane, że akurat wystąpią one w Pani przypadku.

Podejrzewa się, że choroba ma związek z silnym stresem i depresją. Jeśli możliwe jest u Pani psychiczne tło choroby, to warto udać się do specjalisty w tej dziedzinie (w celu zapobieżenia nawrotów).

W łysieniu plackowatym przyczyną wypadaniu włosów jest stan zapalny skóry głowy (którego nie widać gołym okiem) mający w niektórych przypadkach związek z alergią. W takiej sytuacji chyba lepiej jednak unikać farb do włosów, które mogą jeszcze skórę podrażniać. Proszę porozmawiać o tym jeszcze ze swoim dermatologiem.

Pozdrawiam!

Lekarz, autorka wielu publikacji naukowych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy