Faza stabilizacji diety a dobór posiłków

Pytanie do dietetyka. Witam serdecznie. Jestem aktualnie w fazie stabilizacji (tzn. powinnam byc, faze odchudzania mam za soba- 4 miesiace, 5 kg mniej, pisze, ze powinnam byc, poniewaz moj lekarz dietetyk wyjechal i nie mam z nim kontaktu). Do tej pory mialam diete 1000kcal. Przekazal mi tylko informacje na szybko, ze schodzimy z 6 posilkow (bo tyle mialam) do 5. A to oznacza, ze teraz bede miala ok. 900kcal na dzien. Tak ma byc?? Myslalam ze faza stabilizacji polega na dokładaniu, a nie odwrotnie. Ponadto nie mam zielonego pojęcia, co i w jakich ilościach (i czy mogę pozbyć się wreszcie skrupulatnego wazenia jedzenia na wadze) moge jesc. Bardzo prosilabym o pomoc. Pozdrawiam Asia

Witam serdecznie,

Przede wszystkim zastanawiam się dlaczego w ciągu 4 miesięcy efekt odchudzania wyniósł 5 kg. Jest to dość zastanawiające, ponieważ przy prawidłowo ułożonej diecie oraz zestawie treningowym spadek wagi powinien wynosić około 0,5-1 kg. Oczywiście wpływa na to miejsce z którego rozpoczynamy proces odchudzania oraz indywidualne uwarunkowania.
Diety niskokaloryczne, takie jak 1000 kcal niosą za sobą spore ryzyko spowolnienia metabolizmu, a jeśli odchudzanie nie było wspierane aktywnością fizyczną łatwo po zakończeniu odchudzania lub przy wychodzeniu z fazy odchudzania może pojawić się efekt jo-jo.
I ma Pani rację faza stabilizacji polega, jak wskazuje sama nazwa, na ustabilizowaniu wagi oraz powrocie do naszej normalnej kaloryczności, dla 25 letniej kobiety o średniej aktywności fizycznej waha się ona w granicy 2000 kcal.
Dietetyk oprócz wagi powinien rozpisać dietę w miarach domowych, czyli np. 1 kromka chleba, 1 plaster wędliny itp. itd.

Ważne jest również dopasowanie programu treningowego, ponieważ stosowanie samej diety odchudzającej najczęściej kończy się przybraniem wagi po zakończeniu stosowania diety 1000 kcal i mniej.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami na stronie naszej poradni dietetycznej: www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
A. Erdmann
www.kalorynka.pl

Dieta 1000kcal nie jest odpowiednią dietą dla dorosłej osoby. Jeśli dietetyk Pani taką dietę rozpisał to chyba tylko on wie jak z tego wyjść bez efektu jojo. Ograniczenie ilości posiłków nie musi oczywiście oznaczać ograniczenia kaloryczności diety, bo posiłki mogą być bardziej energetyczne.