Fitoestrogeny: czy warto je przyjmować w moim wieku?

W wieku 70 lat (2 lata temu) miałam usunięte narządy rodne z powodu mięśniaków. Nigdy nie stosowałam HTZ. Czy pomimo zaawansowanego wieku jest sens brania środków typu femestra albo Doppelhertz Activ Meno? Uderzenia gorąca itp. objawy mam już dawno za sobą, ale po zabiegu moja skóra bardzo się wysuszyła, mam też nienajlepsze wyniki badań densytometrycznych, które mnie niepokoją. Nie wiem czy to ma związek, ale też coraz częściej dopadają mnie spadki nastrojów. Czy fitoestrogeny mogą być w moim wieku w jakiś sposób pomocne, czy ograniczyć się do przyjmowania wapna i zapomnieć o temacie, bo jestem za stara?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Fitoestrogeny to związki roślinne, które działają podobnie co estrogeny, tylko że nie wywołują skutków ubocznych towarzyszących terapii hormonalnej. Jak wskazują badania naukowe, fitoestrogeny, a szczególnie izoflawony wpływają na gęstość kości, mogą przeciwdziałać resorpcji kości oraz mają zdolność hamowania działania osteoklastów i pobudzania do działania osteoblastów, czyli mogą mieć korzystny wpływ na masę i gęstość tkanki kostnej. Łagodzą także inne objawy, uderzenia gorąca, zlewne poty, niepokój, napady płaczu, nerwowość oraz stany depresyjne, zawroty i bóle głowy, zaburzenia snu, poczucie wyczerpania fizycznego i psychicznego.
Ich skuteczność jest kwestią dyskusyjną, ale jeśli istnieje szansa, że mogą zadziałać pozytywnie to uważam, że warto spróbować. Pani wiek nie jest tutaj żadnym przeciwwskazaniem.

Jeżeli chodzi o spadki nastroju - mogą one wynikać z różnych przyczyn, ale może warto skonsultować się z psychiatrą? Depresja jest częstym problemem, także u ludzi w podeszłym wieku. Nie jest to ważne czy człowiek ma 18 czy 80 lat, ważne aby mu udzielić pomocy, dać odpowiednie wsparcie i szansę na to, żeby nadal móc cieszyć się życiem.

Pozdrawiam serdecznie!