Flegma i gęsta ślina a refluks żołądkowo-przełykowy

Od listopada ubiegłego roku mam napływającą flegmę, gęstą ślinę, najczęściej rano i wieczorem, ale także i w ciągu dnia. Od wielu lat mam refluks żoładkowo przełykowy z zarzucaniem treści pokarmowej do ust. Zażywałam od lat Helicid 20mg. Teraz lekarz zmienił mi lek na Nolpazę 40 mg, nie ma poprawy. Czy mógłby mi Pan(Pani) doktor polecić, jakiś sposób pozbycia się tego refluksu i bardzo uciażliwego zaflegmienia. Dodatkowo mam dużą suchość w jamie ustnej - nie mam cukrzycy. Dziękuję za poradę.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zanim zastosujemy leki a tym bardziej w takcie kuracji warto zmodyfikować styl życia, a szczególnie sposób odżywiania się. Posiłki powinny być mniejsze, ale spożywane częściej i nie przed położeniem się do łóżka – ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 3 godziny przed snem. Należy unikać pokarmów tłustych, mocno przyprawionych, gazowanych napojów, cytrusów, kawy i czekolady. Wskazane jest także odstawienie używek (alkoholu i papierosów).Poza modyfikacją stylu życia, najczęściej leczenie rozpoczyna się od leków silnie zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego (tzw. inhibitorów pompy protonowej) stosowanych raz na dobę, na czczo, w dawkach standardowych (20 mg omeprazolu, 30 mg lanzoprazolu, 40 mg pantoprazolu lub 40 mg esomeprazolu) przez 2—4 tygodnie. W razie niepowodzenia leczenia można podwoić dawkę leku (1 tabletka 2 razy na dobę) i/lub dodać standardową dawkę leków z grupy blokerów receptorów histaminowych H2 (np. ranitydyna) przed snem.