Flegma w gardle a odpowiednie leczenie

Panie doktorze w gardle tworzy mi się gęsta flegma wymaz nic nie wykazał Laryngolog przepisywał antybiotyk nic nie pomogło ,może pan doktor poleci jakiś skuteczne lekarstwo.Antybiotyków nie chce brać,mam 75lat,z góry panu dziękuje Krzysztof

Panie Krzysztofie, nie znam Pana wszystkich chorób a w oderwaniu od ogólnego stanu Pana zdrowia nie mogę autorytatywnie postawić diagnozy i ustalić leczenia.Taka zalegająca flegma może być spowodowana setkami przyczyn. Między innymi może być spowodowana niewydolnością krążenia sercowego,rozedmą płuc,rozstrzeniami oskrzeli, astmą, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, wadami serca, mukowiscydozą itd....Nie dam rady Panu pomóc bez osobistego kontaktu i osobistego zbadania.

skoro wymaz wyszedł ujemny to nie rozumiem sensu podawania antybiotyku skoro nadal są dolegliwości to trzeba wdrożyć leczenie laryngologiczne ale najpierw trzeba zbadać pacjenta żeby mieć pewność tego co się mówi na pewno nie zaszkodzi płukanie nosa i zatok preparatem sinus rinse c dodatkowo można wdrożyć flegamina dwa razy jedna tabletka do szesnastej wirtualnie steryd donosowy po zbadaniu laryngologiczny i stwierdzenie zmian w nosie