Flegma w gardle u dziecka a odpowiednia terapia

Witam. Moja córeczka od miesiąca ma flegme taką przeźroczystą w gardle. Płacze, a taka mała nie jest, bo nie umi nic połykać bo ma śluz gęsty, zalegający i czasem nie umie oddychać. Czy kilkudniowe płukanki wody z solą pomogą na to? Jakie domowe sposoby pomogą? Iść z nią do laryngologa? I jakie badania wykona laryngolog? Prosze odpowiedzcie treściwie

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani
Wskazana jest wizyta u laryngologa dziecięcego.

Lek. Tomasz Budlewski

Osobiście polecałbym udanie się z dzieckiem do lekarza otolaryngologa. Badanie laryngologiczne ze szpatułką oraz lusterkiem powinno być wystarczające. Być może okaże się konieczne rozszerzenie diagnostyki pod postacią wykonania CT zatok przynosowych. Czy dziecko ma jakieś problemy z uszami? często nawracające zapalenie ucha środkowego? Czy dziecko chorowało na choroby zakaźne,jak wyglądały szczepienia? czy na wszystkie zalecane drobnoustroje? Laryngologa w zależności od obrazu klinicznego może zalecić wykonanie wymazu z gardła oraz posiewu. Sądzę, że po badaniu lekarskim będzie można coś więcej powiedzieć. Sam opis bez uzyskania dodatkowych informacji z wywiadu medycznego jak i z bezpośredniego badania lekarskiego nie predysponuje do stawiania jakiejkolwiek diagnozy i odpowiedzi na pytanie czy domowe sposoby pomogą.