Fobia społeczna u 24-latka

Szanowna Pani Profesor proszę pomóc mnie i mojemu synowi . Dominik ma zdiagnozowaną fobię społeczną. Nie może rozpocząć studiów - próbował już dwukrotnie - boi się iść na zajęcia. Nie rusza się z domu. Żeby to przełamać zaproponowałem mu lekka pracę w moim biurze. Świetnie sobie z nią radzi jest bardzo inteligentny i oczytany. Niestety on boi się wyjść z domu i spotkać z innymi. Co z nim będzie ma 24 lata. Nie może podjąć pracy, ucieka w świat komputerowych gier. Proszę mi pomóc

Witam, czy Pana syn jest w leczeniu farmakologicznym lub psychoterapeutycznym? Jeżeli nie, to dobrzeby było zacząć od konsultacji z lekarzem psychiatrą. Dobrze dobrane leki są w stanie dość istotnie obniżyć poziom lęku a tym samym relatywnie szybko poprawić jakość życia. Wskazane byłoby rownież podjęcie przez syna leczenia psychoterapeutycznego. Myślę, że względu na trudną sytuację dobra byłaby rownież i dla Pana konsultacja z psychologiem-w celu uzyskania wsparcia ale również pomocy w pokierowaniu sprawą (POZ, punkt interwencji kryzysowej, MOPS).

Dzień dobry,

Podstawową metodą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia, stąd pozostaje Panu namówić syna na konsultacje/leczenie u psychoterapeuty. Czasem wspierająco stosuje się farmakoterapię.
Pomoc syn może uzyskać w ramach NFZ - w np.: Poradni Leczenia Nerwic lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

Dzień dobry, zachęcam aby syn rozpoczął psychoterapię. Warto rozpocząć od konsultacji psychologicznej, psycholog zaleci dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.