Fragment owrzodziałej ziarniny zapalnej w badaniu rektoskopowym

Witam, w badaniu rektoskopowym znaleziono niewielką zmianę opisaną makroskopowo jako polip/brodawka (raczej polip), umieszczony ok. 3 cm od zwieraczy. Polip wycięto. Był to jedyna zmiana wykryta w badaniu rektoskopowym. Wynik badania histopatologicznego: "fragment owrzodziałej ziarniny zapalnej". Proszę o interpretację wyniku badania, a zwłaszcza czy może być to zmiana rakowa. Proszę o uwzględnienie następujących okoliczności: - Ok. 3 miesięcy wcześniej w podobnym miejscu miałem "gumkowany" hemoroid, który według mojego odczucia nie odpadł? 2 lata temu miałem również "gumkowany" guzek hemoroidowy i ten po kilku dniach wyraźnie odpadł, z małym krwawieniem? Czy polip może być po prostu guzkiem hemoroidowym po "gumkowaniu", który nie odpadł? - Od ok. 12 lat cierpię na ZZSK (szczęśliwie łagodna postać, okresowo odczuwam silne dolegliwości bólowe, ale jestem daleki od "zesztywnienia"), czy zmiany mogą być interpretowane jako wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna, czyli inne choroby autoimmunologiczne. Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam, Łukasz

Taki wynik raczej świadczy o tym, że zapewne jest to zanikowo zmieniony, nieodpadły guzek hemoroidalny, który uległ po gumkowaniu przemianie w ziarninę zapalną na skutek niedokrwienia (ucisk gumki). Nic niepokojącego. Na pewno nie jest to żaden nowotwór ani też zapalenie nieswoiste jelit (takie jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna). Oczywiście wynik należy zinterpretować z osobą, która wykonywała rektoskopię. Ta osoba wyjaśni ewentualny dalszy sposób postępowania uzależniony od Pana obecnych dolegliwości.