Fragmenty nabłonka płaskiego kanału szyjki macicy i endometrium ogniskowo z przemianą doczesnej

Witam Państwa! Mój wynik histopatologiczny brzmi: Fragmenta deciduae (materiał obfity o łącznej średnicy około 10 cm). Fragmenta epithelii plani, endocervicis et endometrii focalem cum metamorphoses deciduales. Bardzo proszę o przetłumaczenie. Czy to coś poważnego?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry, rozpoznanie w języku polskim brzmi następująco: fragmenty doczesnej (materiał obfity o łącznej średnicy około 10 cm). Fragmenty nabłonka płaskiego kanału szyjki macicy i endometrium ogniskowo z przemianą doczesnej. Zmiany takie mogą mieć miejsce w czasie ciąży, ale także pod wpływem hormonów i ich zaburzonej gospodarki, a także stanów zapalnych i patologicznych procesów rozrostowych (stany przedrakowe). Z wynikiem badania powinna się Pani zgłosić do lekarza ginekologa wykonującego pobranie i ocenę preparatu (lekarza, który je zlecił) celem konsultacji i dalszej diagnostyki. Tylko konfrontacja objawów klinicznych, wyników badania histopatologicznego oraz pozostałych badań dodatkowych pozwoli na ustalenie przyczyny w/w zmian. Sam wynik pobranego materiału jest do tego niewystarczający. Pozdrawiam