Funkcje wątroby

Jakie funkcje pełni wątroba?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Wątroba stanowi główny narząd przemiany materii w naszym organizmie
Ma ona za zadanie:
1. Regulację gospodarki składników odżywczych - większość składników odżywczych, które docierają do wątroby przez jelito cienkie, podlega w niej licznym przemianom.
-Węglowodanyprzemiana regulowana w wyniku zmiany glukozy pochodzącej z pożywienia na jej materiał zapasowy ( glikogen)
- Białka – krew z żyły wrotnej dostarcza do wątroby białko w postaci aminokwasów, z których buduje ona własne białka – albuminy, globuliny i białkowe czynniki krzepnięcia krwi (wpływ na odporność, krzepliwość). Nadmiar aminokwasów zostaje w wątrobie przekształcony w glukozę i kwasy tłuszczowe.
Tłuszcze – ulegają licznym przemianom, syntetyzowane są kwasy tłuszczowe, cholesterol endogenny i kwasy żółciowe
2. Wytwarzanie żółci
Żółć wytwarzana jest w wątrobie, transportowana przez drogi żółciowe do dwunastnicy, gdzie bierze udział w trawieniu tłuszczów.
3. Przemiany witamin
Z przemianami tłuszczów powiązane są ściśle przemiany witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a więc A, D, E, K. Witamina A, D i K syntetyzowane są w wątrobie. W narządzie tym częściowo magazynowane są też witamina C i B.
4. Odtruwanie organizmu
Alkohol, leki, toksyczne substancje chemiczne i uboczne produkty przemiany materii ulegają przemianom i są wydalane na zewnątrz.