Gazy, zaparcia i wzdęcia

Moj problem jest z natury tych nieprzyjemnych. Cierpie na uporczliwe gazy połączone z zaparciami,bólem brzucha,wzdeciami wypróżnienia sa bardzo meczące wszystko na siłe a i tak towarzyszy mi uczucie niepełnego oczyszczenia. Ostatnio pije dużo alkoholu, kilka mieisecy temu dokuczaly mi prawdopodobnie hemoroidy(pieczenie krwawienie kucie ) ale po kuracji hemorolem ustapily. Co może byc przyczyna tych dolegliwosci i czy konieczna jest wizyta u specjalisty ?

Małgorzata Panek

Przyczyną Pana objawów jest najprawdopodobniej dietą niskobłonnikowa. Należałoby zwiększyć podaż błonnika w diecie np. pod postacią otrębów, warzyw, owoców (świeżych i suszonych), kasz, pełnoziarnistego pieczywa, nie zapominając przy tym o wypijaniu powyżej 2l płynów (np. wody niegazowanej, herbaty) dziennie.
Alkohol ma działanie odwadniające, co nasila objawy związane z zaparciami.
W przypadku nieustępowania objawów oraz krwawienia (ślady na papierze, w stolcu), pieczenia , świądu okolic odbytu, proszę zgłosić się do swojego lekarza POZ. Pozdrawiam