Gdzie mają szukać pomocy dorośli z autyzmem?

Mam 33 lata i dopiero od trzech lat zdałem sobie sprawę, że jestem chory na autyzm. Mam czteroletnią córkę, która już niestety od pół roku nie mieszka ze mną, bo wyprowadziła się z moją żoną. Życie teraz straciło dla mnie sens, coraz bardziej zamykam się w sobie, jak na razie psychiatrzy u których się leczyłem nie stwierdzili u mnie autyzmu tylko mówią że jestem chory na depresję. Chciałem się dowiedzieć gdzie mogę liczyć na pomoc i czy są jakieś ośrodki dla ludzi takich jak ja, bo nie umiem sam funkcjonować w społeczeństwie, praktycznie zostałem sam, nie prowadzę żadnego życia towarzyskiego. Skończyłem studia, lecz nie znalazłem pracy w swoim zawodzie w kierunku w jakim chciałem się rozwijać.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Z Pana listu rzeczywiście wynika, że może Pan cierpieć na depresję. Dodatkowo brak pracy oraz opuszczenie przez najbliższych są trudne do zniesienia. Mam na temat Pana objawów chorobowych bardzo mało informacji: na jakiej podstawie wywnioskował Pan, że cierpi Pan na autyzm? Dlaczego uważa Pan, że lekarze się mylą? Czy lekarze psychiatrzy, u których się Pan leczył przepisali Panu jakieś środki farmakologiczne? Powinien Pan przede wszystkim znaleźć lekarza, któremu Pan zaufa i to jemu powierzyć swoje leczenie. Bez dokładnej diagnozy lekarskiej nie można stwierdzić autyzmu. Dopiero kiedy lekarz postawi taką diagnozę można podjąć terapię, na którą sam powinien Pana skierować. Proszę jednak pamiętać, że różne są objawy i rodzaje depresji, a cechy, które interpretuje Pan jako autystyczne mogą świadczyć o innym zaburzeniu psychicznym. Porada lekarska wydaje się więc w tym przypadku konieczna. Gorąco namawiam do wizyty u specjalisty.

Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Nie ma specjalnych ośrodków dla dorosłych z autyzmem. Poza tym lekarz psychiatra jest odpowiednią osobą, która może stwierdzić wstępnie czy to autyzm czy nie. U Pana zdiagnozował depresję i zważywszy na okoliczności życiowe pewnie tak jest. Zawsze może Pan skonsultować się jeszcze raz z innym specjalistą. Pozdrawiam AM